Back To Red

Olen aina ajatellut, että googleplayssa on vaan lasten pelejä, mutta sitten löysin kaiken ikäisille tarkoitetun meikkisovelluksen. Päädyinkin testaamaan erilaisia meikkejä kuvaani ja siitä tulikin aika addiktoivaa. Mietin millaisia meikkiohjeita voisin laittaa myös blogiini. Nuorempi lapsistani ei hyväksynyt tätä tietenkään, vaan otti puhelimen kädestäni ja alkoi itse muokata kuvaa.

Tenavalla on aivan ihmeellinen värisilmä ja olenkin alkanut epäilemään, että hän on jonkin sortin nero. Todella tarkka omasta ja muiden ulkonäöstä, rehellinen räpätäti kertoo mielipiteensä: ”Äiti, tuo pusero on ihan kakka”  -ja sitähän se yleensä on 😀

Äidin kuva stailattiin uuteen uskoon.

2018-06-07-17-43-29-007.jpg

Hahmolle vaihdettiin hiukset, punainen huulipuna ja korvakorut. Pitihän sille laittaa myös hattu.

Ajattelin vielä jonkin aikaa sitten, etten tule enää värjäämään hiuksiani, koska värjääminen rasittaa niitä. Allergioiden takia värjäyskerroissa on myös aina omat riskinsä. Kuitenkin tämä ajattelu väistyi nyt hetkellisestä hulluudesta johtuen ja niin lähdettiin kauppaan metsästämään uutta väriä. Ehkä kolmenkympin kriisi sitten vaikutti päätöksentekoon? Jokatapauksessa, halusin jonkinlaista vaihtelua ja sitä myös sain.

Värikartta ei aina ole ehdoton. Samasta väriperheestä voi löytyä myös omalle väritykselle sopivia sävyjä, vaikka kyseinen perusväri ei sitten sopisikaan. Esimerkkinä minä, jolle vaaleat sävyt ei nyt vaan sovi. Kerran värjänneenä platinablondiksi koin, että variksetkin nauroivat minulle.

Vuosia myöhemmin uudelleenarviointi olisi ehkä ihan paikallaan.

2018-06-07-18-13-01-181.jpgPyhä kokonaisuus eli-meikki, hiusten väri- ja muoto ovat tärkeitä juttuja, koska pienelläkin vaivalla voi väri sopia naamaan kuin naamaan. Kuvasta inspiroituneena hommattiinkin sitten punaruskea värisävyte, mikä ei valintana ollut yhtä ankara rasite päänahalle ja verenkierrolle kuin kestoväri olisi ollut. Lopputulos on piristävä. Joten tässä värissä ollaan nyt vähän aikaa ja kun kyllästytään, niin katsotaan uudestaan.

P_20180608_114114_BF.jpg

P.S. Sovellus on nimeltään: YouCam Makeup. Kannattaa kokeilla! :)

 

 

 

kauneus hiukset meikki mieli