Ei kukkia, kiitos.
Ei kiitos, en halua kukkia. Enkä halua kynttiläillallista (tai who am i kidding, kyllä valmiiksi tarjoiltu ruoka maistuu aina, mutta ei tänään mitenkään enemmän kuin eilen tai huomenna). En myöskään haluaisi kuulla valitusta siitä, kuinka joku ei saanut kukkia. Sinä olet vahva itsenäinen nainen, osta itse kukkasi! Tähän habahymiö!
Sen sijaan haluaisin nostaa maljan kaikille vahvoille naisille, jotka ovat nousseet ylös ja korottaneet ääntään silloin kun on tarvinnut. Ihan joka ikiselle aina Malala Yousafzaista espanjalaiseen europarlamentaarikko Iratxe García Péreziin, joka antoi viime viikolla puolalaisen hourailevan paatsen kuulla kunniansa istuntosalissa. Eivätkä he kaikki ole yhtä tunnettuja. Omasta lähipiiristäni ainakin löytyy monia tällaisia upeita, vahvoja, maljan arvoisia naisia!
Lisäksi tänä päivänä on hyvä muistaa niitä asioita, jotka meillä on vielä korjattavana. On hyvä muistaa, että monelta tytöltä viedään mahdollisuus kouluttautua, monelta äidiltä mahdollisuus vaikuttaa lastensa tulevaisuuteen, monelta naiselta viedään oikeus heidän omaan vartaloonsa ja moni nainen kokee häirintää ja väkivaltaa. Siksi, että he ovat naisia.
Muistutetaan siis tänään itseämme siitä, että toisten lyttäämisen ja läyhäämisen sijaan tsempataan, tuetaan ja kunnioitetaan toisiamme, koska siinä vaan on voimaa! Ja ennen kaikkea kunnioitetaan itseämme ja muistutetaan itseämme kaikista niistä asioista, jotka tekevät naisena olemisesta hiton hienoa, mitä ikinä ne asiat juuri sinulle ovatkaan. Koska onhan tää hienoo!
Hyvää naistenpäivää arvon naiset!