Äitienpäiväkukat etukäteen
Tein koulussa eilen 11 tuntisen päivän harjoitellen erilaisia töitä. Päivällä pidin pienen breikin ja piipahdin koulun myymälässä. Koska on kysessä koulun opetusmyymälä on valikoima aika laaja ja näin keväällä myös kasvihuone on avoinna.
Myymälän puolella oli laaja valikoima esikasvatettuja erikoispelargoneja mutta kasvihuoneen puolella oli vielä näitä pieniä ja söpöjä alkuja. Koska tiesin, että äitini pelargonin taimet eivät olleet selvinneet talvetuksesta, päätin napata muutaman yksilön mukaani. Koska hän asuu satojen kilometrien päässä, laitan taimet postin mukaan. Pitää vielä miettiä viikonlopun yli sitä, miten saan nämä pakattua. Ainakin kastelu täytyy hoitaa hyvin ennen lähetystä ja kääriä taimipaakku muoviin, mutta loppu onkin vielä harkinnan alla. Mikä olisikaan paras paketointitapa tässä tilanteessa ja luottaakko postiin, R-pakettiin vai matkahuoltoon. Täytyy ottaa hinnoista ja kuljetusajoista selvää, sillä taimet eivät kestä pitkää säilytystä umpinaisessa paketissa.
Vielä soitto äidille, että hän tietää odottaa pakettia alkuviikosta ja sovittiin samalla, että nämä ovat hänen äitienpäiväkukkansa. Kerrankin ajoissa!
Joskus aiemminkin olen lähettänyt kasvatettavia juttuja postissa. http://www.lily.fi/blogit/gardener/kun-aiti-asuu-liian-kaukana