Juhlia ja lukuisia ruokasuosituksia

1C09087F-E56A-40E3-A94C-D5B7B8F9A714.jpegEn muista viikonloppua, jolloin olisi ollut näin paljon ohjelmaa, kuin tänä viikonloppuna on ollut.

Tai päiviä, jolloin en ole valmistanut mitään ruokaa omassa keittiössä.

Viikonloppuna juhlittiin ystävyyttä, rakkautta, vauvoja, häitä. Juotiin lukemattomat määrät kuplivaa, parasta itsetehtyä mojitoa sekä syötiin rakkaiden ja tuntemattomien ympäröimänä.

C45F5D77-3DBB-4D56-84D0-CE77F1B8EC2C.jpeg

Perjantaina pääsimme tutustumaan tuttujemme uuteen kotiin ja grillasimme takapihalla. Minulla on ollut aika hektisiä päiviä ja olin niin iloinen ja otettu, että J etsi ja valmisti meille mustapapupihvit burgereiden väliin. Itse vielä marinoin punasipuleita, tein avokado-valkosipulitahnaa ja paikan päällä grillasimme ananasta hamppareihimme. Ihan mielettömän hyvää. 

Launtaina juhlittiin ystäväni häitä pienimuotoisesti Silvopleessä ja tein elämäni ensimmäisen raakakakun heille lahjaksi. Sitruunakerros oli ehkä paras koskaan maistamani kakkutäyte, joten tulen todellakin tekemään tätä uudestaan. Iltapäivällä otimme lautan Suomenlinnaan ja pelasimme polttopalloa, rikkinäistä puhelinta ja lukuisia muita nostalgiaa ja adrenaliinia nostattavia leikkejä. Nauroin niin, että posket kramppasivat.

7EF5B97A-38D4-48F9-8C54-F1248A6F0D85.jpeg

Palattuamme Helsingin maaperälle haimme Friends & Brgrsistä hampurilaiset (hyvä vegaaniburgeri, mut ei sellainen, että aiheuttaisi himoja). Illalla ehdimme vielä yllättää ihanan ystäväni synttäreiden kunniaksi. Kyykimme puskassa ja hyppäsimme hänen kaulaansa. Lisää skumppaa, hymyjä, nurmikkoa. J löysi uusia frisbee-kavereita, kuten aina, kun olemme jollain laajalla nurmikkoalueella.

Tämä ihana sunnuntai alkoi ystäväni pyöreän masun (ja töiden loppumisen) juhlinnalla Väinön brunssilla, joka oli yksi parhaimmista mitä olen syönyt! Runsaasti vegaanivaihtoehtoja, uusia makuja ja yksinkertaisia, mutta kekseliäitä yhdistelmiä. Menen varmasti uudestaan. 

08AB0B27-C081-4C28-818B-3873CBFF8333.jpeg

Pienessä ruokaähkyssä oli täydellistä pyöräillä äidin kanssa pellolle ja ottaa torkut. Tiedättekö, kun herää ja tuntuu, että on aivan uusi päivä? Ne on niitä täydellisiä päiväunia.

Ah, nyt on ihana hengähtää ja olla vain itsekseen, palata ydinasioiden äärelle.

Lempeää sunnuntaita!

 

Löydät blogin myös Instagramista ja Bloglovinista.

suhteet oma-elama mieli suosittelen