Oma koti kullan kallis

Lyhyeesti itsestäni 

Nimeni on Christa ja olen justiinsa täyttänyt 20v. Olen onnellisesti kihloissa ja omistan kolme koiraa ja yhen kanin. Olen ammatilltani lähihoitaja ja työskentelen Espoossa, päiväkodissa. Muutin omilleni tässä ÖÖÖÖÖ, 15.7.2017 vuokrattiin Benjaminin kanssa Kirkkonummelta kaksion. Ja tässä nyt Tammikuussa 2018 ostettii oma, omakotitalon. 

Oma koti kullan kallis

Okei, myönnän moni ei minun iässäni halua ottaa asuntolainaa ja asettautua, yhteen paikkaan ”loppu elämämääkseen”. Muakin pelotti alussa että onks jo se aika olla täyspäiväsesti aikuinen ja luopua kaikesta kivasta. Joo.. elämä ei aina ole ruusuilla tanssimista mutta ei se nuoren villi elämä tähän lopu vaikka asuntolaina pukkaa päälle. Nyt me maksetaan pankille, ”vähän” ajan päästä tää talo on meidän, jos asuu vuokralla, maksat ehkä yhtä paljon vuokra kun asuntolainaa, ero siinä on vaan se että sen vähän ajan päästä talo on SUN mutta entäs ne vuokrarahat? missä ne on? jonkun rikkaan miehen taskussa?

Ollaan molemmat kasvettu lapsuutemme omakotitalossa ja isolla pihalla. Että ajatus asua loppuelämän kerrostalossa, oli ihan mahdoton ajatus..
Kun käveltiin tän talon oven sisälle jotain tapahtui, se tuntui vain niin oikealta,Benni halusi autotallin, sitä täällä on, 60m2.
Koirat haluu ison pihan, täällä on 4000m2 iso aidattu piha ja minä halusin kodin miltä minun mielestäni on kodikas ja turvallinen mitä itse saan sisustaa oman maun mukaan. Sitä tää on. Lisää kuvia tulee pikku hiljaa meillä on remontti vähän kesken mutta isoja muutoksia, mutta parempaa ei vois tulla.

//:Christa Grönroos

nimetön.jpg

 

Suhteet Oma elämä