Anoppini salainen juustokerho
Italialainen anoppini rakastaa juustoja, joista ei oikein muut perheenjäsenet tykkää. Vuosien varrella olemme oppineet, että meillä on hyvin samanlainen juustomaku, joten anoppini ostaa juustoja itselleen ainoastaan kun olen kyläilemässä, koska tietää ettei ne ehdi mennä huonoksi kun joku muukin haluaa niitä maistella. Itse taas pidän tätä täytenä luksuksena, koska en kotona syö laisinkaan juustoja- niin anoppilaan mentäessä saa herkutella.
Yksi lemppareistamme on juusto, johon on tehty kerroksia gorgonzolasta ja mascarponesta. Niiden kombinaatio on vaan niin parasta. Nyt satuin löytämään Tukholmasta, ihan omasta lähikaupastamme, samaa juustoa! Otin heti kuvan ja lähetin sen anopille, joka vastasi… ”Olenkin tehnyt tutkimusta kolmessa lähikaupassa ja yhdessä oli mascarpone-gorgonzola juustoa mutta johon oltiin ripoteltu paahdettuja pistaasipähkinöitä päälle! Se olisi mennyt huonoksi jos olisin ottanut sitä jo silloin mutta sanoin kaupan myyjille, että tarvitsisin sitä viikon päästä, niin toivottavasti saamme sitä…muuten toisessa kaupassa oli…” ja tätä lausetta seurasi juustotiedotuksia.
Hahaha 🙂 Anoppini ja minun salainen juustokerho. Se jatkuu ihan kohta kun työskentelen Milanosta viikon verran. Tuli ikävä aurinkoa. Ja mascarponea.