Silkkiä ja pitsiä

brafitting_patijo_boutique-via-del-torchio-16-milano_8.jpg

Sain viime jouluna joululahjaksi bra fittingin. Tämä oli siis lahjakortti alusvaatteita myyvään Pati Jo nimiseen Milanolaiseen kauppaan, josta varattiin aika ja sen tunnin ajan, kun oli varattu aikani, koko kauppa oli kiinni ja sain myyjän kanssa sovittaa mielettömän määrän eri rintaliivejä. Ensin minut mitattiin ja aloitettiin jostakin tietystä mallista ja kerroin mistä pidin ja mistä en ja palautteeni perusteella haettiin lisää ja lisää sovitettavaa. Kaikki liivit joista pidin jätettiin henkarille roikkumaan ja sitten kun oli sellainen olo, että valinnanvaraa oli tarpeeksi sovitin niitä uudestaan ja katsottiin missä väreissä niitä löytyi.

Tämä oli yksi parhaimmista lahjoista tähän elämäntilanteeseen! Raskauden ja 10 kuukauden imettämisen jälkeen mitkään omistamani liivit eivät enää tuntuneet sopivilta enkä tiennyt laisinkaan mistä aloittaa uusien etsinnät tai edes milloin löytäisin aikaa lähteä sovittamaan alusvaatteita! Oli niin ihanaa kun joku ammattitaitoinen, jonka työ oli tarkistaa kehoa, rintakehää ja kuunnella palautetta löysi juuri täydellisesti sopivia liivejä!

save-new_6.jpg

Yleensä olen vielä hankkinut liivit valkoisina ja mustina ”niin ne sopii lähes kaiken kanssa” mutta nyt etsittiin värejä, jotka sopisivat ihonvärini kanssa. 

Meillä oli myös mielettömän hasukaa! Minua auttava myyjä oli ihan kuin italialainen versio itsestäni ja nauroimme kuin kaksi parasta kaveria. Opin myös paljon informaatiota! Missä kaarien kuuluu olla ja tuntua, miten liivejä kuuluisi laittaa kiinni ja miksi ja miten tiukalla olkaimien pitäisi olla.

patijo2.jpg

Hankin vielä urheiluliivit ja kysyin samalla milloin keväällä saavat bikinimalliston, koska haluan tehdä samanlaisen fittingin löytääkseni hyvät bikinit! Lurpakat kolmiot kun ei oikein pysy yllä kun Iselinin perässä juoksee. Maalla ja saaristossa kasvaaneena luonnonlapsena minua ei haittaisi yhtään olla ilman, mutta se selitys ei aina kelpaa Italialaisille….

Ostin siis kolmet uudet liivit ja ovat saaneet ihmeitä aikaan! Tunnen itseni kauniiksi ja ryhdikkääksi ja minulla on mielettömän mukava olo!

muoti trendit