10 faktaa minusta

Minusta on hauskaa lukea arjen keskellä puurtaessa tällaisia höpsöja faktapostauksia, joissa tulee ilmi jotenkin hauskasti ihmisen persoona ja sellaiset pikku jutut. Joihinkin kohtiin on tosi helppoa samaistua ja joissain taas voi ihmetellä naurahtaen, että miksi joku noin tekee/sanoo/ajattelee. Tämä, jos mikä tekee ihmisistä niin kiinnostavia. Katsotaan, että pystyttekö samaistumaan minuun, vai saanko osakseni enemmän naurahduksia.

1. Rakastan eläimiä. Jäisin mielelläni silittämään jokaista vastaantulevaa karvapalleroa ja automatkat sujuvat mukavasti eläimiä bongaillen. Autolla liikkuessa tästä on myös harmia, kun tiensivussa näkyy liiskautuneita karvakasoja. Oma kissamme tuo myös iloa jokaiseen päivään, vaikka aikamoinen riiviö onkin välillä.

 
2. Olen laiska rasvaamaan ihoani. Iltaisin naamarasvaa ehkä kerran viikossa, kun on pakko ja samoin muualle rasvausta vasta, kun kuivuus käy sietämättömäksi. Olo on kuitenkin mukava, kun iho on kosteutettu ja pehmeä – miksi en silti koskaan jaksa tehdä rasvausta? Tähän on tehtävä parannus!

CB1A1204.JPG

 

3. Meidän perheissä viljellään paljon omia sanoja, murresanoja ja sanontoja. Monesti ne herättävät ihmetystä ja huvitusta kanssa keskustelijoissa. Muutama esimerkki: Sehveettari, rutipurttu, pesofati, ”älä luule luuta lihaksi, pässin päätä paistikkaaksi”,”joskus ja jouluna”, ”suloinen kuin sika pienenä” ”oma vika – pikku sika” jne. Tykkään myös kovasti erilaisista murteista ja murresanoista. Esimerkiksi Heli Laaksosen runot ovat aivan ihania.

 

4. Valikoin ”vanhoja” kovettuneita karkkeja, kun ostan irtokarkkeja. Monien mielestä tämä on outoa, mutta minun (ja siskoni) mielestä parhaita ovat juuri ne kovettuneet ja hiukan sitkeät karkit. Myös sekoituksista valittaessa on tarkkaa, mitä värejä karkeista ottaa ja minun kauhaan ei kyllä kaikki värit pääse!

5. Olen tehokas, vaikka itse sanonkin. Sille päälle ryhtyessäni hoidan hommia useamman ihmisen edestä. Tästä on etenkin töissä hyötyä kiireisinä päivinä, jolloin olenkin parhaimmillani. Myös siivous kotona sujuu rivakasti, jos sille päälle ryhdyn.

6. Laulan paljon, vaikka en osaa. En laulaa, enkä välttämättä edes biisin sanoja. Mukavaa kanssaeläjille!

CB1A1248.JPG

7. Olen huono valehtelemaan ja pitämään yllätyksiä. Etenkin Joonas lukee minua, kuin avointa kirjaa. Usein olen yksinkertaisesti vain niin innoissani itse yllätyksestä, että en malta olla kertomatta siitä.

8. Minulla on hyvät unenlahjat ja pystyn nukkumaan melkein missä tahansa. Kerran en herännyt, vaikka meillä loppui makuuhuoneen palovaroittimesta paristo ja se alkoi piipittämään tasaisin väliajoin. Kissamme on kyllä onnistunut herättämään minut monena aamuyönä halutessaan leikkiä.

QO6A7553.JPG

9. En pidä siitä, että ruoka-aineet sekoittuvat lautasella keskenään. Esimerkiksi, jos lihakastiketta menee salaattiin niin hyi!

10. Ensimmäisenä kotiin tullessani riisun työvaatteet. En ymmärrä ihmisiä, jotka hengaavat kotona farkuissa. Mitkään farkut ei ole NIIN mukavat.

_F1A6903.JPG

 

-Maria

suhteet oma-elama hopsoa
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.