Kesän odotetuin viikonloppu
Heippa!
Kesän odotetuin viikonloppu takana ja posket kipeinä nauramisesta ja lihakset jumissa ratsastamisesta. Lihaskivuista huolimatta hymy kaartuu korviin, kun mietin viikonloppua ja meidän mahtavaa porukkaa. Ylitin itseni monta kertaa (vaikka välillä ensin kävin mielessä tallikaveriani lainaten sanoa vitsikkäästi ”Ei käy”). Uusia kokemuksia tuli roppakaupalla, sekä mahtavia oivalluksia ratsastuksesta ja kehonhallinnasta jäi talteen. Laukkailu maastossa oli niin siistiä ja saimme kokea kunnon vauhdin hurmaa, sillä porukka oli tuttu, kaikki ratsastaneet jo pidempään, maasto tuttu ja hepat tuttuja ratsastajilleen. Tärkeintä on kuitenkin muistaa aina turvallisuus!
Esteitäkin hyppäsin toista kertaa elämässäni ja siitähän riemu ratkesi – seuraavaa alkavaa estekurssia odotellessa! Juoksutimme toisiamme liinassa erilaisilla hevosilla ilman satulaa ja satuloilla eri askellajeissa harjoitellen. Teimme kouluratsastusta ja hyppäsimme keppareilla maastoesteitä. Nautimme toinen toistaan herkullisemmista ruoista ja illalla saunoimme, söimme, nautimme upeasta merimaisemasta ja pulahdimme iltauinnille. Mökille saunomaan suunnatessamme kulkuvälineenä oli tietysti mikä muukaan kuin traktori ja sen perässä lava, jossa penkkien virkaa toimittivat heinäpaalit, taustalla soi iskelmämusiikki ja ilo oli ylimmillään ja taisi siinä joku kuohuviinikin poksahtaa. Yön nukuimme teltassa vaatteisiin toppautuneena ja aamulla heräsimme aurinkoon ja heppojen hörinään laitumilla. Sitä se onni on.
En voi oikein käsittää, että miten olenkaan löytänyt näin mielettömän harrastuksen itselleni aikuisiällä ja vielä näin mahtavan paikan, jossa kyseistä harrastusta harrastaa. Tänään mennään taas normaalin viikkotunnin merkeissä!
-Maria