DIY lahjaideoita jouluun

Heippa tyypit!
 
Voitteko uskoa, että joulu on jo ihan nurkan takana – aina se vain jotenkin pääsee yllättämään! Mulla on ollut tässä kaikenlaisia projekteja työn alla ja ajattelinkin koota teille kivoja, ehkä vähän erilaisia lahjaideoita, kun joulu lähestyy kovaa vauhtia. Toivottavasti saan myös itse omat projektini valmiiksi ennen joulua. Nämä kaikki lahjat ehtii vielä tehdä hyvin jouluksi, ellei sitten halua kaikkia näitä toteuttaa, jolloin voi tulla vähän kiire.
 
Lorupussi
Täydellinen lahjaidea lapselle. Itse olen tehnyt tällaisen kummallekkin kummilapsellemme ja ne ovat ainakin toivoakseni kovassa käytössä. Meillä oli itsellä tällainen, kun olin pieni ja tykättiin siitä aika isoiksi asti tosi paljon. Otin kortteihin mallia minun ja Joonaksen lapsuuden lorupusseista. Piirsin itse aiheeseen sopivan kuvan korttiin ja kirjoitin runon toiselle puolelle. Sitten enää kontaktimuovia päälle ja valmista on! Jos olisi vielä reippaampi kuin minä, niin voisi myös itse ommella kauniin pussin loruille. Itse kuitenkin menin helpomman kautta ja ostin pussin H&M homesta molemmilla kerroilla.

_F1A8977.JPG

_F1A8981.JPG

_F1A8982.JPG

_F1A8987.JPG

 

_F1A8996.JPG

_F1A9011.JPG

 

Maalaus
Maalaa kaunis abstrakti maalaus lahjan saajan lempiväreillä tai anna lahjaksi maalaustarvikkeet, jotta lahjan saaja voi maalata taulun itse. Esimerkiksi Clas Ohlsonilta saa maalautarvikkeita edullisesti.
 
Macrametyö
Solmeile kaunis työ paksusta villalangasta, jolloin työ valmistuu helposti yhdessä illassa.
Ohjeita erilaisiin solmuihin löytyy kätevästi esimerkiksi Youtubesta.

_F1A8535.JPG

_F1A8871.JPG

_F1A8872.JPG

 

 
Takan sytykkeet

Tee itse kävyistä, munakennoista tai vanulapuista steariiniin kastamalla. Ihan parhaita takan sytyttämiseen, eikä tarvitse käyttää paperia, jolloin tuhkan määrä vähenee merkittävästi.

 
Jättineulepeitto
Ostettuna tai itse tehtynä. Ohjeen jättineulepeiton tekoon löydät TÄÄLTÄ.

CB1A1039.JPG

CB1A1042.JPG

 

 
Saaristolaisleipä:
Oiva lahja joulupöytään esimerkiksi naapureille tai työkavereille. Tällä ohjeella valmistuu 3-4 leipää vuoan koosta riippuen.
 
Itse tehty pipo
Pipo on nopea ja kiva tehdä. Lisäksi se on käytännöllinen lahja näihin Suomen kylmiin keleihin.

PC060781.JPG

PC060788.JPG

 

Villasukat
Oma ikisuosikkini, etenkin kun olen itse tällainen villasukkien suurkuluttaja. Mielestäni erityisen ihana tämä lahja on, jos lahjan antaja on tehnyt lahjan itse. Lasten puputossuihin ohje TÄÄLLÄ.

_F1A8703.JPG

_F1A8707.JPG

_F1A8711.JPG

 

 
Joulukirja
Äärimmäisen simppeli lahja, joka on sitäkin ihanampi saajalle, jos vain hän on itse aktiivinen. Annetaan siis tyhjä kirja, johon on tarkoitus kirjoittaa muistoja jokaiselta joululta. Sain itse tällaisen lahjaksi jo vuosia sitten ja tämän kirjan avulla pääsee helposti palaamaan joulun muistoihin.
 
Rentoutuspäivä

Tällaisen annoin juuri ystävälleni valmistujaislahjaksi, mutta tämä on hyvä lahja mihin tahansa tilanteeseen. Itse valitsin päivän agendaksi aamulle hot joogan, sen jälkeen maittava aamiainen meillä kotona ja sitten vielä avantoon ja saunomaan, jonka jälkeen luvassa on vielä leffailta herkkujen kera. Toivon, että lahja oli ystävälleni mieleinen – ainakin itselleni olisi ollut. Lahjan annoin hänelle lahjakorttina, jonka olin itse tehnyt. Tavaraa tulee kuitenkin jokapuolelta ja näin aikuisena sitä on (tai ainakin itse olen) tarkka siitä, että millaisia tavaroita haluan kaappeihini, jotka muutenkin ovat aina täynnä. Tämän vuoksi elämyslahja on mielestäni osuva lahja jokaiselle. Pienenä bonuksena olin vielä kirjoittanun hauskan riimitetyn runon hänelle.

 
Tätä samaa ideaa voi soveltaa rajattomasti millä tahansa elämyksillä kaikkiin tilanteisiin.

30784592_10155829718664580_1789068588_n.jpg

30859339_10155829718594580_2066662250_n.jpg

12M7A6390.jpg

 

 

Toivottavasti saitte näistä viimeiset ideat joulupakettiin tai vaikka muistiin jo ensi vuodelle.

Onko teillä jo kaikki lahjat hankittuina?

_R3A8988.JPG

 
-Maria

 

kauneus diy