Joulu kuvina
Ihanaa joulun jälkeistä aikaa!
Itse olen ollut totaalisen lomalla tietokoneelta, sillä kone ei ole auennut enää 22.12 jälkeen ennen tätä päivää. Se on kyllä tehnyt hyvää, vaikka podinkin hiukan huonoa omatuntoa, kun muutama postaus jäi välistä. Toisaalta olen ollut paljon tärkeämpien asioiden äärellä, kuten perheen ja yhdessäolon. Ehdinpä jopa viemään mieheni rentotusreissulle Viron puolelle hänen syntymäpäivänään.
Aatonaattona aloitimme joulun vieton totaalisesti, kun menimme siskoni kanssa heittämään viimeiset arkihuolet Villa järvelään. Pulahdimme avannossa ja saunoimme. Sitten olikin ihana tulla kotiin takkatulen ääreen viinilasin kanssa ja parasta oli kaivaa avaamaton suklaarasia kaapista. Tämän haluaisin ottaa ehdottomasti jokavuotiseksi perinteeksi meille.
Joulu oli kaikkiaan ihana – saimme molempien meidän perheet tänne meille Portsaan suuren pöydän ääreen jouluaattona. Joulupäivää vietimme minun vanhempieni luona ja Tapaninpäivää Joonaksen vanhempien luona. Paljon on siirrytty paikasta toiseen, mutta onneksi nyt on hetki aikaa hengähtää ja nauttia kotoilusta leffojen äärellä. Huomenna vien siskoni ratsastamaan, sillä haluan jakaa omaa intoani tähän asiaan ja uskon, että siskonikin nauttii päästessään kokemaan uuden elämyksen. Tänään vietämme siskoni ja Joonaksen kanssa koti-iltaa leffojen ääressä ja käymme saunassa. Ihanan rentoa.
Toivottavasti teilläkin oli ihana joulu.
-Maria