Joululahjavinkkejä parrakkaalle miehelle

Hou hou hou!
Nyt kuulolle kaikki parrakkaiden/viiksekkäiden miesten vaimot, tyttöystävät/äidit, siskot, veljet ja mitä teitä nyt on. Minulla olisi teille tarjota kympin vinkki joululahjaksi – nimittäin parranhoitotuotteet. Mikäli partaa ei löydy niin myös hiustenhoitoon löytyy ihania vaihtoehtoja!
 

_R3A8639.JPG

_R3A8650.JPG

Parrat ja viikset tuntuvat olevan edelleen kovassa huudossa ja nyt movemberin päätyttyä kaduilla näkyy aika komeita viiksiä. Omalla miehelläni alkoi parran kasvatus häiden jälkeen, kun hänen veljensä ehdotti, että hän ei leikkaisi partaa ennen kuin remonttimme on valmis. Hänellä on muutenkin aina normaalisti parta, mutta nyt se on kyllä ihan toista luokkaa ja alkaa olla jo aika pitkä. Parta vaatii yllättävän paljon hoitoa pysyäkseen siistinä ja välillä minua huvittaa iltaiset parrankampaussessiot, kun sitä kammataan eri suuntiin tarkasti. Lisäksi noin kaksi kertaa viikossa Joonas pesee parran partashampoolla. Suihkun jälkeen pyyhekuivaan partaan laitetaan partaöljy viimeistelemään hoito.
Saimme Shave Club Finlandilta muutamia tuotteita testiin ja Joonaksen suosikeiksi nousivat partashampoo ja partavaha. Partashampoota öljyn kanssa yhdessä käytettäessä parta on normaalia pehmeämpi, iho ei kutia eikä parta takkuunnu. Partavahan ansiosta irtokarvat pysyvät kurissa ja lopputulos on viimeistelty. Vaha tai muu kiinnike on kuulemma ihan pakollinen, jos on pidempi parta. Partaöljyn ansiosta parrasta tulee kiiltävämpi ja se vähentää myös kutinaa, kun sen hieroo myös parran alla olevaan ihoon.
 
Shave Club Finlandin Turun myymälä on Suomen ensimmäinen klassiseen parranajoon ja hoitoon erikoistunut kivijalkaliike. He avasivat ensimmäisen myymälänsä pari vuotta sitten aivan meidän aiemman asunnotomme lähelle ja tuolloin minun lahjahankinnat helpottuivat kertaheitolla. Sittemmin liike on muuttanut isompiin tiloihin Yliopistonkadulle. Liikkeen avautumisen jälkeen sieltä on haettu lahjoja yhdelle sun toiselle ja ainakin ensimmäisenä ostamani aloitussetti oli aivan loistava idea.
 
 

_R3A8662.JPG

Partatuotteet ovat pääsääntöisesti luonnonmukaisia, joka on tietenkin plussaa. Partaöljyt valmistetaan kasviöljyistä ja vahat/balsamit sisältävät samoja öljyjä sekoitettuna esim. sheavoihin ja mehiläisvahaan. Tuotteita on myös saatavilla hajusteettomana esimerkiksi merkillä Angry Norwegian, jos on hajusteille herkkä. Omia suosikkejani ovat kuitenkin hajustetut tuotteet, joissa tuoksuu vaikkapa rosmariini, santelipuu tai eucalyptus. Ihania yhdistelmiä on vaikka kuinka! Melkein harmittaa, että itsellä ei kasva parta 😀

_R3A8667.JPG

Nämä hiusten muotoiluun tarkoitetut Layriten Pomadet olivat Joonakselle uusi tuttavuus, mutta hän ei kuulemma käyttäisi enää tämän jälkeen normaaleita vahoja tai lakkaa hiusten muotoiluun, kuten ennen teki. Pomadella hiukset pysyvät muodossa, mutta niistä ei tule niin kovat ja hius näyttää luonnollisemmalta.

Parran kuva ennen hoitoa:

_R3A8620.JPG

Jälkeen:

_R3A8681.JPG

_R3A8694.JPG

 

_R3A8746.JPG

 
Haluamme myös helpottaa jonkun teidän joululahjan hankintaa ja arvomme yhden Shave Club Starter kitin yhdessä Shave Clubin kanssa. Tämä ehtii hyvin pukinkonttiin jouluksi. Laita kommenttiin, että kenelle antaisit lahjan. Arvonta päättyy 15.12.2017.
 
Onnea kisaan!
 

 

– Maria
 
 
Postaus tehty yhteistyössä Shave Club Finlandin kanssa
https://www.shaveclub.fi/

kauneus iho testit meikki
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.