Omena-raparperi granola
Leppoisaa aamupäivää!
Ajattelin jakaa teille viime viikolla valmistamani granolan ohjeen. En ole ennen tehnyt itse granolaa, mutta rakastan sen syömistä jogurtin kanssa, joten oli korkea aika tehdä itse omat setit tuota rouskuvaa herkkua!
Tarvitset:
1 dl maapähkinöitä
1 dl manteleita
1 dl pähkinäsekoitusta
2 dl ruishiutale
3 dl kaurahiutale
3 rkl hunaja
2 tl kardemumma
1 tl kanelia
1 tl inkivääriä (tai tuoretta ohuina siivuina/raastettuna)
3/4 dl ruskeaa sokeria
4 kpl pieniä omenoita
2 raparperin vartta
+ mitä muuta ikinä haluat. Ensi kerralla jätän sokerin kokonaan pois, sillä mielestäni se ei ollut lainkaan välttämätön tuossa joukossa ja tilalle laitan ihan pienen ripauksen merisuolaa. Katsotaan miten käy sillä ohjeella!
Tee näin:
Laita uuni kuumenemaan 160 asteeseen. Kuori omenat ja raparperit. Pilko omenat pieniksi kuutioiksi ja raparperit siivuiksi. Sekoita kaikki ainekset kulhossa keskenään huolellisesti. Levitä seos tasaisesti pellille ja paista 160 asteessa noin 35 minuuttia 10min välein seosta sekoittaen. Anna jäähtyä kokonaan ennen purkittamista. Granola säilyy jääkaapissa hyvänä noin viikon ja pidempäänkin, jos mukaan ei laita omenaa tai raparperia.
– Maria