Vadelmajuustokakku ja marengit
Tässäpä sunnuntain kunniaksi herkullisen ja simppelin vadelmajuustokakun ohje, jonka tein eilisiin kummityttömme ristiäisiin. Kiitos vielä kummityttömme vanhemmille ihanista juhlista!
Kakku maistui vieraille mainiosti ja keräsi paljon kehuja. Kakun ulkonäköön hain inspiraatiota juhlien kukkasista. Joku jopa vinkkasi, että kannattaisi osallistua koko suomi leipoo -kilpailuun. 😀 Tein kakun 24cm vuokaan. Koristeena kakussa oli harsokukkaa, marenkia ja alareunassa vaahtokarkin makuisesta sokerimassasta tehty pallonauha. Jos teette marenkeja kakkuun, niin ne kannattaa tehdä ensin, koska niiden paiston aikana ehtii hyvin tehdä kakun valmiiksi.
Pohja:
200 g digestive keksejä (vastaavia saa myös gluteenittomana)
70 g voita
Täyte:
200 g pakastevadelmia
5 liivatelehteä
2dl kuohukermaa
250 g vaniljarahkaa
200 g maustamatonta tuorejuustoa
1 dl sokeria
Keitä vadelmia hetki kattilassa ihan tilkassa vettä ja jätä sitten jäähtymään.
Vuoraa irtopohjavuoan pohja leivinpaperilla. (Itse laitan paperin sinne väliin ja leikkaan ulkopuolelta ylimääräiset pois.) Heitä voi irtopohjavuoan pohjalle pehmenemään ja aloita keksien murskaus samassa vuoassa. Itse murskaan aina keksit käsin, mutta kai siihen voisi jotain konettakin tai nuijaa käyttää. Kun keksit ovat hienoa murua, sekoita se yhteen jo hieman pehmenneen voin kanssa. Painele seos vuoan pohjalle tasaiseksi. Laita liivatelehdet likoamaan kylmään veteen. Vatkaa kerma tiukaksi vaahdoksi ja sekoita sitten joukkoon sokeri, rahka, vadelmat ja tuorejuusto. Kiehauta pienessä kattilassa tilkka vettä( n. 3rkl), puserra liivatelehdistä ylimääräinen vesi ja sulata ne pieneen vesimäärään sekoittaen. Kaada liivate hienona nauhana seoksen joukkoon kokoajan vatkaten. Kaada valmis seos keksipohjan päälle ja nosta kakku hyytymään jääkaappiin yön yli. Koristele ennen esillepanoa haluamallasi tavalla.
Marengit:
140 g munanvalkuaisia
hippunen suolaa
240 g hienoa sokeria
(Ripaus vaniljaa)
Vatkaa sähkövatkaimella valkuaisia hetki ensin ilman sokeria, lisää ripaus suolaa ja lisää sokeri vasta sitten pikkuhiljaa samalla koko ajan vatkaten. Pursota pellille haluamasi kokoisia marenkeja.
Paista 120 °C 1 tunti 15 minuuttia.
Juustokakut on kyllä ehdottomasti mun suosikkeja ylitse muiden. Niitä voi tehdä melkein minkä makuisina vain ja ne ovat aina superhyviä. Toteutuskaan ei ole kovin vaikeaa. Pahin kohta on kun kakku pitää siirtää lautaselle ilman leivinpaperia :D Parasta juustokakuissa on se, että ne voi tehdä jo päivää tai paria ennen juhlia valmiiksi. Mietityttämään jäi netistä löytämäni puolukkajuustokakun ohje, jossa oli päällä kinuskikuorrutus – se siis testiin seuraavana! Mikä on teidän suosikkimakunne juustokakussa?
-Maria