Kampaaja kokeilee luonnonkosmetiikkaa
Luonnonkosmetiikka kokeilussa!
*tuotteet saatu
Käykö kenellekään muulle niin, että kun innostuu jostain asiasta, valtaa se mielen ja ajatukset? Täytyy päästä etsimään tietoa, vertailemaan ja lukemaan kokemuksia. Ja sitten tottakai lopulta kokeilemaan myös itse.
Mulle kävi juuri näin ( hyvin jälkijunassa kylläkin) luonnonkosmetiikan kanssa. Ja erityisesti luonnonkosmetiikan hiustuotteiden kanssa. Kampaajana tietysti olen aina avoin oppimaan uutta ja kokeilemaan uusia tuotteita, mutta luonnonkosmetiikka ei vain ollut tuntunut NIIN omalta jutulta. Ja luonnonkosmetiikka on myös kehittynyt (niin se oli toki ensimmäinen alun perin ennen mitään muita) mutta viime vuosina uudelleen hurjasti ja vastaa enemmän ehkä niitä nykyaikaisia tottumuksia ja kriteereitä joita hiustuotteilta ja muulta kosmetiikalta odotamme.
Yhtäkkiä pandoran lipas kuitenkin aukesi ja halusin päästä kokeilemaan erilaisia luonnonkosmetiikan uusia tuotteita. Osasyy siihen oli laajamittaisempi ajatusten avartuminen tai ehkä paremminkin omaan tietoisuuteen hyväksyminen. Ollaan muutenkin tarkasteltu meidän perheen kulutustottumuksia ja vaihdettu pesuaineita luonnollisemmiksi ja luovuttu mm. lihasta vuosi sitten lähes kokonaan. Myös yhä useampi asiakkaani kyseli minulta kokemuksia ja suosituksia todella laadukkaista luonnonkosmetiikka shampoista ja hoito-aineista. Niinpä lähdin tekemään omaa selvitystäni ja huomasin että todellakin tällaisia tuotteita löytyy, jotka eivät tingi laadussa ja käyttömukavuudessa, mutta ovat luonnollisempi vaihtoehto.
Päätin tehdä perinpohjaisen käyttötestin kolmelle eri sarjalle jotka kiinnostivat itseäni eniten ja joita voin vilpittömästi nyt suositella jokaiselle, joka haluaa päästä kokeilemaan laadukasta luonnonkosmetiikkaa. Ensisijainen kriteeri tuotteita valitessa oli minulle laatu sillä kuten sanoin olin aiemmin kuulunut epäilijöiden joukkoon. Tuotteet olivat kokeilussa itselläni neljän kuukauden ajanjakson ja testiparinani toimi puolisoni, jolla on(kuten useimmilla asiakkaillani) pitkät ja vaalennetut hiukset. Pitkä kokeilu oli luonnollista koska a) tuotteet kestivät tämän ajan kahdella aikuisella ja b) muutama käyttökerta ei anna vielä kuvaa siitä sopiiko tuote sinulle. Mielestäni luonnonkosmetiikan kanssa kulkee käsikädessä ajatus sen kanssa että käytetään ensin vanha tuote loppuun.
Ja teen asiat nyt vähän normi tuotepostauksesta poikkeavasti ihan vain siitä syystä että tämä postaus on paljon muutakin kuin mainos. Kauniiden tuotekuvien sijaan tuleekin kuva siitä miltä hiukseni ovat todella näyttäneet kun olen eri sarjoja käyttänyt luonnollisesti kuvailuiden kera. Lähtökohtaisesti nämä laadukkaat Rahuan, Less is Moren ja John Master Organicin tuotteet olivat kaikki poikkeuksellisen kivoissa paketeissa, joita voin suositella vaikkapa lahjoiksi…kyllähän se joulukin sieltä tulee.
Less Is More
Less is More Lindengloss Shampoo- Korjaavaa shampoo
”100% luonnollinen shampoo vaurioituneille, kuiville ja värjätyille hiuksille. Shampoo suojaa väriä haalistumiselta ja kosteuttaa tehokkaasti käsittelyjen jäljiltä kuivat ja elottomat hiukset. Sopii kuiville, vaurioituneille ja värjätyille hiuksille.”
Less is More Lindengloss Conditioner- Korjaava hoitoaine
” Kosteutta ja kiiltoa tuova luomu hoitoaine, joka suojaa hiusväriä haalistumiselta. Sopii kuiville, vaurioituneille ja värjätyille hiuksille”
Less Is More Neem Scalp Relieve Shampoo-Rauhoittava shampoo
”100% luonnollinen, hiuspohjan ongelmille kehitetty shampoo, Vaikuttavina aineina neem-uute, hamppuöljy ja teepuuöljy. Sopii hilseilevälle, ärtyneelle ja rasvoittuvalle hiuspohjalle”
Essi Edit: Less Is More oli sarja jolla aloitin kokeiluni ja myös valitsemistani sarjoista edullisin. Voin sanoa että itselleni tämä sarja oli todellinen positiivinen yllätys. Olin kuullut sarjasta ja tiesin muutaman kollegani käyttävän sarjaa liiketyöskentelyssä, mutta jotenkin en oikein tiennyt mitä odottaa.
Mitä sain oli kuitenkin UPEAT hiukset ja hyvinvoivan hiuspohjan. Neem shampoo rauhoitti kutisevan ja hilseilevän hiuspohjani heti ensimmäisellä pesulla. Kiharani tuntuivat kosteutetuilta ja kimmoisilta, I was in love. Tämä tuote oli henkilökohtainen suosikkini ja sopi haastavammalle hiuspohjalleni parhaiten ja kuten olen aiemminkin kirjoittanut: mennään aina hiusten ja hiuspohjan hyvinvoinnin mukaan joten suositus tälle teille kaikille herkkähiuspohjaisille ystävilleni siellä!
Täytyy kuitenkin mainita että tuoksut näissä tuotteissa on todella voimakkaat, jopa sellaiset että niitä joko rakastaa tai inhoaa. Itse rakastuin näihin tuoksuihin ja koin ne todella energisoivina ja piristävinä. Suosittelen kuitenkin tuoksuttamaan nämä etukäteen koska tuoksun vahvuus on niin iso elementti näissä että tuotteet jäävät pahimmillaan käyttämättä jos tuoksut ovat sinulle liian voimakkaat. Esimerkiksi puolisoni piti näitä tuoksuja liian voimakkaina ja voin kuvitella että ihmiselle jolla on taipumusta migreeniin niin nämä tuotteet eivät sovi.
Rahua
Rahua Color Full Shampoo – Väriä suojaava shampoo
”Tämä väriä suojaava shampoo tuo eloa ja kiiltoa virikäsiteltyihin hiuksiin. Täyteläinen ja runsaasti vaahtoava koostumus pitää sisällään Omega9-rasvahappopitoista rahuaöljyä, joka auttaa lukitsemaan väriä hiuksiin, samalla raviten hiuksia. Sopii kaikille hiuslaaduille”
Rahua Color Full Conditioner- Väriä suojaava hoitoaine
”Tämä väriä suojaava hoitoaine tuo eloa ja kiiltoa värikäsiteltyihin hiuksiiin. Täyteläinen koostumus pitää sisällään Omega9-rasvahappopitoista rahuaöljyä, joka auttaa lukitsemaan värin hiuksiin, samalla vahvistaen hiuksia. Sopii kaikille hiuslaaduille ja kaiken sävyisille värjätyille tai raidoitetuille hiuksille”
Essi Edit: Rahua oli SE sarja minulle, joka ensimmäisenä laukaisi innostukseni tutkia luonnonkosmetiikkaa hiustuotteiden osalta. Odotukset olivat siis todella korkealla tämän sarjan kanssa: kauniin pakkaukset, upeat tuoksumaailmat ja kaiken kuulemani perusteella itse tuote, joka ei häviä synteettisille kilpailijoilleen.
Ensikosketukseni sarjaan oli pienoinen pettymys, koska tuotteet aiheuttivat aluksi kovan kutinan hiuspohjassani. Tuoksu oli ihanan kukkainen ja shampoo vaahtosi kuin unelma. Myös hoitoaine selvitti permanenttini täydellisesti.
Onnekseni, noin viiden pesun jälkeen huomasin kutinan loppuvan ja pääsin käyttämään tuotteita hyvillä mielin. Puolisollani ei esiintynyt mitään vastaavaa ongelmaa hiuspohjan kanssa. Olen jo aiemmin kirjoittanut omasta herkästä hiuspohjastani joten pitäisin omaa hiuspohjaani syynä tuotteesta saatuun reaktioon. En siis suosittelisi tuotetta sellaisille joilla on hyvin herkkä hiuspohja, mutta taas ”normaalin” hiuspohjan omaaville tuote oli loistava ja tämä sarja oli kokonaisuudessaan puolisoni ehdoton suosikki.
Tuotteet ovat riittoisia, vaahtoutuvia, selvittävät hiukset, eivätkä jätä niitä ”klähmäisiksi”. Tuoksu on hyvin ”perinteinen mutta hyvä ja laadukas shampootuoksu” ja tuotteesta ei osaisi arvata että kyseessä on luonnonkosmetiikkaa. Tätä sarjaa suosittelisin kaikille niille, joka haluavat päästä sisään luonnonkosmetiikkaan helposti ja juuri muutosta edes huomaamatta, ja jotka haluavat pitää kiinni tuotteiden laadusta ja välttää liikaa ”hippeilyä” heti alkuun.
John Masters Organics
John Masters Organics Spearmint & Meadowsweet Scalp Stimulating Shampoo- Puhdistava Shampoo
”Hiuspohjaa tehokkaasti stimuloiva ja hoitava luonnonmukainen shampoo tuoksuu raikkaalle piparmintulle. Sopii kaikille hiuslaaduille,myös värjätyille hiuksille. Ihanteellinen helposti rasvoittuvalle hiuspohjalle.”
John Masters Organics Rosemary & Pepermint Detangler- Kosteuttava Hoitoaine
”Raikkaan piparmintun tuoksuinen, kevyen koostumuksen omaava hoitoaine kosteuttaa tehokkaasti ja helpottaa takkujen selvityksessä, tekemättä hiuksia raskaaksi”
Essi Edit: Nämä tuotteet ovat todella raikkaan piparminttuisia tuoksussaan ja pesutuntumassaan. Kuumottavalle ja kutisevalle hiuspohjalle tai vaikka etelän lomalle täydellinen stimuloiva ja jopa viilentävä shampoo ja ihanan kevyt hoitoaine. Ihanan virkistävää vaihtelua! Piparminttu on itselleni sellainen tuoksu että pidän siitä vaihteluna mutta en ehkä niin jokapäiväisessä käytössä. Esimerkiksi saunan jälkeen pidän rauhallisemmasta tuoksumaailmasta. Nämä tuotteet lähtivät meillä lomamatkalle mukaan kun uidessa hiuksia tulee pestyä niin useasti ja sopivat sinne aivan täydellisesti. Iltapäivän hiusten pesun jälkeen tuli raikas ja energinen olo ja jaksoi taas alkaa laittautua uudelleen iltaa varten.
John Masters Organics oli sarja johon lopetin luonnonkosmetiikka kokeiluni. Hiukseni olivat ehtineet muuttua kesän jälkeen kuohkeasta permanenttipehkosta lyhyeksi, luonnollisen väriseksi pixie-leikkaukseksi. Hiuspohjani oli alkanut jälleen ilmojen viiletessä reagoimaan kuivuudella ja kutinalla. Niinpä vaihto Rahuasta JMO:hon tuli juuri oikeaan hetkeen hiuspohjaani ajatellen. Suosittelen JMO:ta kyllä ihan kaikille hiuspohjasta riippumatta eikä tuoksua tarvitse lähteä erikseen kokeilemaan kun se on tutun piparminttuinen.
Toivottavasti tästä postauksesta oli apua oman sarjan löytämiseen. Ihanaa matkaa luonnonkosmetiikan pariin!
-Essi
*Rahua ja John Masters Organics tuotteet saatu kokeiluun Eco Beauty Wellnessiltä
*Less Is More tuotteet saatu kokeiluun Greenlips Beautyltä