Hämmentävä ruokasota
Lapsena en toivonut mitään muuta niin paljoa kuin että voi, pähkinät, kerma ja suklaa olisivat terveysruokia. No, tilanne on tällä hetkellä hyvin hämmentävä, sillä kaikkia kehutaan ja haukutaan vuorotellen, eri suunnista ja vastakkaista näkemystä kannattavaa kyräillen. Tuntuu, ettei ruoasta voi nykyisin puhua ilman että keskusteluun nostetaan jokin seuraavista lauseista:
”On se suklaa/pizza/halloumijuusto/grillipihvi/ranskanperunat/avokado hyvää, mutta oon nyt kaalikeittodieetillä/karppistartissa/paastolla, koska mun pylly on leveä.”
”Tajuatsä miten hiilihydraatit tekee susta seniilin, imbesillin, frigidin, liikalihavan ja verisuonitautisen aika äkkiä jos jatkat tota leivän syöntiä?”
”Oletko kuullut hiivahiutaleista? Niissä on natriumglutamaattia ihan luonnostaan ja ne on muka terveellisiä. Pitäisikö uskoa?”
”Tiedätkö että aspartaami on hermomyrkky, joka hajoaa elimistössä formaldehydiksi? Ymmärrätkö, FORMALDEHYDIKSI!”
”Kai sä tajuat, että rasvaton maito tekee susta aknenaamaisen ja mahon?”
”Muistatko että maitorasvat tukkivat verisuonesi? ”
”Kuolihan tohtori Atkinskin siihen runsasproteiinisen dieettinsä aiheuttamaan verisuonisairauteen. Et joo, kannattaakin varmaan karpata!” (toim.huom. oikeasti kuoli päävammaan kaaduttuaan)
”Hyvänen aika, etkö sinä tiennyt, että soijamaito altistaa sinut perinnöllisen kilpirauhasen vajaatoiminnan puhkeamiselle!”
”Kannattaisi sunkin vähentää tota lihan syöntiä, tekee varmaan hyvää kun ruohonsyöjälehmää ruokitaan sen ruokavalioon kuulumattomalla soijalla ja jyvillä. Niin, 90% Suomeen tulevasta soijasta menee eläinten rehuksi. Tajuatsä miten se lehmä sen jälkeen piereksii ja ilmasto senkus lämpenee. TAJUATSÄ ETTÄ MANSIKIT ON MÄREHTIVIÄ AIKAPOMMEJA ILMASTOLLE!!!”
”Niin, kyllä karppaajilta viedään lapset huostaan vedoten lasten terveyteen, mutta miksei vegaaneilta. Miksei niiltä viedä lapsia, kun altistavat lapset puutostiloille sillä typerällä rehudieetillään. Eikö niillä muka ole mitään puutoksia ruokavaliossa. Ihmisen kuuluu syödä lihaa!”
”Hyi, en ymmärrä miten joku voi syödä ylijalostettua, kidutettua lihaa, jonka ravintoarvo on huonontunut viimeisen 30 vuoden aikana rajusti. Mieluummin soijaa.”
”Miten kukaan uskaltaa syödä soijaa sen kiinalaisen vauvanmaitomyrkytyskohun jälkeen. Eikö soija tuu Kiinasta?”
”Maito ei kuulu kuin pentuikäisille nisäkkäille. Laktoosi-intoleranssi on normaali tila. Siileilläkin on laktoosi-intoleranssi. Ihmisten laktoosinsieto kyky on luonnoton mullistus evoluutiossa.”
”Pois kunnanhallituksesta viherpiiperökommunistihyysärit, jotka yrittää pakkosyöttää lapsille rehuvelliä!”
”Pois kunnanvaltuustosta oikeistonatsit, jotka haluaa aina vain halvempaa ruokaa lapsille. Minkä muun seurasta on marsun päät ruoassa, kuin säästämisen?”
Joo…
Jotenkin tuntuu, että olen ihan hiljaa omasta ruokavaliostani, juon kahvini maidolla ja poistun takavasemmalle, ennenkuin tämä räjähtää käsiin. Ruoka on kuitenkin vain ruokaa, yksi pienen pieni osa-alue elämässä. Ihan pikkuinen alue, jolla voi nautiskella ihan hyvälläkin omatunnolla. Koko maailmaa ei ihan ruokalautasella pelasteta. Mistä lähtien ruokalautanen on edes ollut kannanotto politiikkaan, maailmanparannukseen, elämäntapaan ja yleiseen hyvinvointiin?