Juuri tälläisten ihmisten takia olen feministi

Näin vuonna 2012:

Vierailija (ei varmistettu) | 5.5.2012 20:13

”Tyhjät tynnyrit kolisevat parhaiten.”

 

deeby (ei varmistettu) | 15.4.2012 13:10

”Naiset ei tunnetusti osaa analysoida asioita eri puolilta, mutta ei siihen toisaalta niin isoja aivoja tarvittaisi, vaan viisautta ja yleviä motiiveja.Naisilla on käsittämätön määrä valinnan ja vaikuttamisen valtaa siihen nähden mitä he näkevät. Miehet menevät naisen nähdessä polville. Realiteetti häviää ja järki sumenee ja naiset saavat totuudenkertojan aseman.
Päättömät kanat päättävät kuka on minkäkin veroinen. Miehet pelkäävät äitejään ja äitisuhteitaan sekä armeijan käymättömtyttä. Naisille kelpaa vain omaa rintaa takova urosgorilla. Hail evolution hail scandic woman.”

 

Eliitti ja kärsijät (ei varmistettu) | 16.4.2012 22:14

(…) Se, että Suomessa taidealan laitokset ovat täynnä naisia, johtuu kahdesta seikasta.

1) luovuutta ja oikeaa innovatiivisuutta ei arvosteta rahallisesti, niinpä monet tiede- ja taidealat täyttyvät naisilla
2) taidealojen pääsykokeita vetämässä ja yleensäkin taidealojen opettajina on harvinaisen epäluovia tyyppejä, jotka uskovat, että vain juuri tietynlainen luovuus on sitä oikeaa luovuutta. Sitten taidealoille pääsee jatkuvasti melkein pelkästään näitä lukion kuviksen kympin tyttöjä, joista ei kuitenkaan oikeaa taiteilijaa tai huippu tuotekehittäjää saisi edes taikasauvalla.”

 

 

Eliitti ja kärsijät (ei varmistettu) | 16.4.2012 19:32

”— Millä saataisiin siis tasattua naisten ja miesten ns. statukset niin, että jokaisessa ”ryhmässä” olisi suunnilleen saman verran molempia sukupuolia?—

* Lopettamalla naisille tyypillisen ilmaisutavan suosiminen opiskeluissa ja työelämän alemmilla tasoilla (tällä hetkellä eliitin korkeimmilla portailla pärjää miehisellä ilmaisutavalla, mutta yhteiskunnan keskitasoilla eliitin perseennuolijat pärjäävät naisille tyypillisellä ilmaisutavalla)

* Karsimalla yh-äitien tukia

* Antamalla sekä työelämässä että koulumaailmassa arvoa sille, että pojat/ miehet ovat keskimäärin luovempia, innovatiivisempia, uudistavampia, parempien ratkaisujen puolesta taistelevia kuin naiset”

 

deeby (ei varmistettu) | 16.4.2012 11:45

(…)Raiskaus on itse asiassa rikoksena jo niin naurettava, ettei siitä pitäisi tuomita ollenkaan vaan viedä vaikka puhdistamaan vaikka traktorin renkaita loppuiäkseen (pari tuntia päivässä). Murtautuminen toisen kehoon ei osoita mielestäni niinkään julmuutta tai välinpitämättömyyttä, vaan kyvyttömyyttä vastavuoroiseen seksiin. Nykyaikana seksistä on tullut yksipuolinen hyödyke myös ei-raiskaajien keskuudessa. Naisetkin puhuvat antamisesta ja siitä, kuinka heidän on työskenneltävä oman kiihotuksen eteen. Usein unohtuu se vastapuolen panos kokonaan.”

 

Vuonna 2012 löytyy siis edelleen miehiä, joiden mielestä se, mitä haarojen välistä löytyy, määrittelee ihmisen arvon/velvollisuudet/seksuaali-indentiteetin/vastuualueet/älykkyysosamäärän/KAIKEN UNIVERSUMISSA JA YHTEISKUNNASSA. Tämä on oikeastaan aika raskasta ja suuremmassa mittakaavassa harvinaisen kehitystä jarruttava ilmiö. 

Valitsin nämä kommentit, sillä minusta tuntui, että ne parhaiten kuvaavat sitä naisiin sukupuolena kohdistuvaa vihaa, jota palstani kommenttiosiossa on viimeisen kuukauden sisään esiintynyt. Jotenki tuntuu absurdilta, että aikuiset ihmiset yrittävät pönkittää omaa arvoaan lyttäämällä toisia. Miehistä, ”eliittiin kuuluvista” eikä syrjäytyneistä, ei tule sen parempia ihmisinä, vaikka naisista tehtäisiin ali-ihmisiä, heikkojen ja torveloiden ihmisryhmä. 

puheenaiheet uutiset-ja-yhteiskunta
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.