Respecting veterans with airbrush
Daily Mail uutisoi eilen yhdysvaltain Veteraanipäivän kunniaksi jenkkiläisestä alusvaatemalli Marisa Milleristä, joka on otattanut itsestään pin up-henkisiä kuvia kunnioittaakseen sodissa palvelleita veteraaneja. Minusta tästä on kunnioittaminen kaukana, kun kuviin ei ole viitsitty laittaa edes oikeaa naista.
Kiinnostaisi ihan tietää, ovatko yhdysvaltalaiset sotilaat tosiaankin palvelleet sodissa jotta yksi blondibimbo voisi otattaa itsestään ”pin up” -kuvia, joissa keikistelee puolialasti, airbrushin uhrina. Kuvat näyttävät aluksi ihan siedettäviltä, mutta jokin niissä jää ärsyttämään näkökenttää. Ylläolevassa kuvassahan ei ole mitään vikaa? Jotenkin vain tuo keltainen raita joka alkaa pepun juuresta tekee kummallisen kurvin käden alla. Myös oikealla sijaitsevat kylkiluut kaartuvat oudosti ja reisien yläpuolelle tuleva ihopoimu on kadonnut jäljettömiin. Etummainen nilkka on jännästi taaimmaista huomattavasti pidempi. Joko Marisalla on ylikireä nahka ja 10 senttiä pidempi vasen jalka tai sitten joku varsinainen Photoshop-velho on asialla.
Oikeastaan tämä kuva on vielä hilittömämpi. Aina kun vyötärö on päätä huomattavasti pienempi on jotain vialla ja pahasti. Enkä nyt puhu anoreksiasta vaan kuvankäsittelyn laadusta. Mihin Marisan sisuskalut mahtuvat? Luulisi myös että noin pahasti epämuodostuneella selällä ei juuri mallintöitä tehdä. Lisää kuvakauheuksia.
Niin ja ne oikeat pin up tytöt:
Tätä minä kutsuisin jo naiseksi. Nyt en keskity siihen, miten idioottimaisia poseerauksia Pin upeilla on vaan siihen, että yläpuolen superepärealistisen piirroksen nainen näyttää NAISELTA eikä 12-vuotiaalta utlraphotoshopatula pikkupojalta, jolle on liimattu tissit yläkroppaan ja kurvit luotu kuvankäsittelyssä. Naisilla ymmärtääkseni kuuluu olla vähän enemmän reittä kuin säärtä, joten miksi hemmetissä tuntuu siltä, että kaikki mediakuvaston naiset ovat pelkkää säärtä napaan asti?
Mitäköhän Suomen veteraanit pitäisivät jos vaikka Martina Aitolehti päräyttäisi pikku pin up -kalenterin sotainvalidien kuntoutuksen hyväksi? Onko puoli alasti keikisteleminen oikeasti niiden tekojen sarjassa jotka voi laskea kunnioittamiseksi? Onko photoshop ruumiinsilpominen veteraaneja kunnioittavaa toimintaa? Onko tässä koko touhussa hiventäkään järkeä?