like a boss.
Kevät tulee, ja vaatteet kevenevät sitä mukaa. Thank God! Kerrospukeutuminen ei ole ollut koskaan vahvimpia lajejani, sillä inhoan jokatalvista toppautumista. Tänä talvena siltä on onneksi vältytty.
Vaatekaapistani löytyy paljon mustaa. Siksi kaivankin keväällä suurella innolla valkoiset farkkuni esille ja käyttöön. Valkoiset housut kävisivät mitä mahtavimmin syys- ja talvipukeutumiseenkin esimerkiksi metsänvihreän ja viininpunaisen kaveriksi, mutta jostain syystä kirkuvan vaaleat housut pakenevat aina kaapin perälle pimeän ajan koittaessa.
Pikkutakki, printtitoppi ja farkut muodostavat rennon mutta siistin asukokonaisuuden, joka sopii kivasti niin sunnuntaibrunssille kuin illan hippoihin. Ei edes haittaa, vaikka muut vaatteet olisivat turvallisesti mustia – valkoisissa farkuissa on sen verran pinta-alaa, että ne loistavat kadulla kilometrien päähän.
takki Zara // printtitoppi Gina Tricot // farkut Zara // kengät Oscaria // aurinkolasit New Yorker // korut H&M
Kävelin viime perjantaina Stockan viertä aikalailla samat vaatteet päälläni. Aurinko paistoi, minulla ei ollut kiire minnekään, ja mittailin ajatuksissani kaupungin katuja.
Hetken kuluttua eräs mies ilmestyi vierelleni ja kehui olemustani. Hän sanoi useammankin kerran, että näytän tyylikkäältä. Kun keskustelu tuntui muuttuvan jo liiankin imartelevaksi, huomautin ystävällisesti, että olen varattu. Tähän mies totesi:
”It doesn’t matter. If you see something nice, you have to say about it.”
Se oli niin kauniisti sanottu, että häpesin välillemme asettamaani muuria. Näinhän se on! Ihmisten pitäisi osata kehua toisiaan, kertoa ajatuksistaan avoimesti, tuntemattomillekin. Mies hymyili, minäkin hymyilin. Juuri tuollaisia ihmisiä tämä kylmä maailma tarvitsisi enemmän.
Totesimme yhteistuumin, että tällaisia juttutuokioita ei tapahdu usein – suomalaiset kun ujostelevat small talkia. Sanoin, että oli mukavaa jutella hänen kanssaan, ja jatkoin matkaani. Hymy huulillani.
Erityisesti minua huvitti yksi pieni lausahdus:
”I just had to see who this boss is.”
Päivän opetus? Uskalla välillä jutella tuntemattomille. Saatat yllättyä.
xo Hanna
Kuvat: Miia Haavisto