Vinkkejä talvipäivän viettoon
Nää aurinkoiset pakkaspäivät antaa kyllä mielettömästi virtaa! Taas voi vaan miettiä, kuinka siitä pimeästä ja pitkästä talvesta on selvitty. Mä tunnen itseni aina talvisin niin väsyneeksi. Ei auta vitamiinit, ei mitkään. Iltaisin uni tulee aikaisin ja aamusin tuntuu, että ei herää ollenkaan. Ihan kuin päivät menisi vaan sellaisessa ihmeellisessä sumussa. Kun aurinko alkaa taas näyttämään elonmerkkejä itsestään, koen mäkin herääväni jonkinlaisesta horroksesta ja saavani paljon aikaan kaikkea!
Mä ajattelin vinkata teille muutamia kivoja paikkoja, mihin kannattaa talvipäivää lähteä lasten kanssa viettämään. Miksei myös aikuisten kesken!
IKURIN PYHÄPOLKU
Käytiin lasten kanssa eräänä viikonloppuiltana katsastamassa Tampereella tämä Ikurin pyhäpolku. Ikäväkseni tätä kirjoittaessa huomasin, että kyseinen polku olikin auki vain helmikuun. Tää vinkki tulee siis aivan liian myöhään! Tää paikka oli jotenkin tosi maaginen ja lapset tykkäsi kovasti. Paikan päällä oli mielettömiä jääveistoksia sekä kauniisti valaistu polku. Toivotaan, että tämä polku on ensi vuonnakin.
KYLMÄKOSKEN JALANNINJÄRVI
Kylmäkosken Jalanninjärvelle kannattaa lähteä viettämään talvipäivää joko perheen kesken tai ihan yksinkin! Järvelle on tehty hiihtoladut ja luisteluradat. Me käytiin lasten kanssa katsastamassa tämä kovasti kehuttu paikka. Paikan päällä on vapaassa käytössä useita potkukelkkoja. Niillä mekin kuljettiin ympäri järven jäätä, kunnes lapsille tuli vilu ja lähdettiin lämmittämään saunaa. Mukaan kannattaa ottaa joko sukset tai luistimet. Lisäksi järven rannalla on makkaranpaistopiste. Eväät siis vaan reppuun mukaan ja viettämään aktiivista päivää Jalanninjärvelle! Me ajateltiin Niken kanssa joku päivä lähteä luistelemaan tai hiihtämään, kunhan vaan aika antaa periksi.
LAMMINHARJU
Urjalasta ei kannata lähteä merta edemmäksi kalaan! Lasten ihan lempparipaikka on Lamminharju. Talvisin Lamminharjulla on iso pulkkamäki hurjapäille ja pienemmille leikkipuisto. Meillä usein pienemmät lapset juurikin leikkii leikkipuistossa kun muut kipuavat mäkeä useaan kertaan ylös. Mukaan kannattaa pakata evästä, sillä nuotiopisteellä on mukava välillä lämmitellä syömisen lomassa. Lisäksi Lamminharjulta löytyy innokkaimmille liikkujille hiihtoreitit. Mahtava paikka talvisin! Tänään juurikin olemme lasten toiveesta sinne jälleen suuntaamassa ja se käy mulle oikein hyvin!
Toki paikkoja olisi varmasti vaikka kuinka, mutta nää on nyt meidän viime aikojen vierailupaikkoja. Lapset ovat tykänneet ja niin minäkin.
Nyt ei muuta kuin ruokaa napaan ja ulkoilemaan. Ihanaa viikonloppua! ♥