Trendi haastaa: kummilapsia & rentoilua
Trendin tämän kuun haasteena on haaveilla tulevasta kesästä ja siitä mitä sen aikana haluaisi saada aikaan. Oma kesäni kulminoituu pitkälle kesälomaani joka starttaa perjantaina 12.6. viimeistään klo 16.30. Reilu neljä viikkoa omaa aikaa, jes!
Kesäloman aikana olisi kiva:
- Käydä reissussa (tämä on osittain siirtynyt haaveista toteutukseen; varasin parisen viikkoa sitten kahden yön hotellireissun loman alkumetreille Tallinnaan just for me, tästä lisää myöhemmin!)
- Katsoa niin nopeasti kuin mahdollista Orange is the New Blackin kolmannen tuotantokauden uudet jaksot, jotka julkaistaan sopivasti 12.6. (haasteena tosin on, että tuolloin pe 12.6. vietetään Helsinkipäivää, johon aion osallistua, lauantaina on kaverin valmistujaisjuhlat ja maanantaina lähden Tallinnaan eli siis sunnuntai menee todennäköisesti Netflixiä tapittaessa)
- Haluaisin tavata loman aikana kaikki kolme kummilastani; vanhinta heistä, ihanaa Riinaa, näen noin kerran kuussa, keskimmäistä, herra K:ta, näen noin parin kuukauden välein (ja asutaan kummatkin Helsingissä eli häpeä kummille, kun niin harvoin järjestää treffit ihanan nuoren miehen kanssa 😉 ), mutta nuorimmaisen kummilapsen, neiti M:n, olen viimeksi nähnyt viime alkusyksystä (eli ISO häpeä kummille!!). Nyt kuitenkin tarkoitus loman aikana viettää aikaa kaikkien kanssa 🙂
- Nähdä mahdollisimman montaa kehä kolmosen ulkopuolella asuvaa ystävääni (toki myös pk-seudun ihanuuksia, mutta lomalla pystyy paremmin järjestämään minireissuja muualle Suomeen)
- Juoda vähintään kaksi litraa valkkaria (toivottavasti ei kuitenkaan kerralla)
- Syödä niin paljon tuoreita kotimaisia marjoja, hedelmiä ja vihanneksia kuin napa vain vetää.
- Tehdä loman aikana ainakin yksi ex-tempore bussireissu jonnekin kivaan kaupunkiin ihan vain hengailemaan ja syömään hyvin yhdeksi päiväksi (viime kesänä kohteena oli klassikkokesäkaupunki Porvoo).
- Uida mahdollisimman paljon (järvissä, Stadikalla, kaikki käy).
- Lukea mahdollisimman paljon omasta kirjahyllystä löytyviä hömppäkirjoja.
- Rentoutua ja vältellä stressiä.
+1 bonushomma: muistaa käyttää päivittäin aurinkorasvaa! (Paitsi silloin ensimmäisenä sunnuntaina, kun linnottaudun sohvalle katsomaan OITNB:ta)
Millaisesta kesästä te haaveilette?
Kuvituksena käytetty kuvaa vanhimmasta kummitytöstä, nyt jo 11-vuotiaasta ihanasta Riinasta :). Ja jota pikkutyttönä kutsuttiin Ripsaksi. Ja jolla jo silloin oli erittäin päheet (toim. huomio: tarkoittaa suomeksi ’hienot’) varpaankynnet ;).
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.