Miten valitsen sopivat putsarit itselle?
Kasvojen puhdistus ja oikein valitut tuotteet on yks tärkeimmistä askelista, kun suunnataan kohti tervettä ja kaunista ihoa.
Ja kaikista tärkeintä on puhdistus illalla, sitä ei sais koskaan laiminlyödä. Meidän täytyy puhdistaa kaikki lika, ilman saasteet ja pöly, tali-ja hiki jäämät ja jos käytetään meikkiä, ni meikkihän meidän on ehdottomasti puhdistettava ja sitten vielä, mikä on ehkä yks tärkeimmistä syistä, niin yöllä ihon uudistuminen on voimakkainta ja silloin se hyödyntää ja vastaanottaa parhaiten kaikki hoitavat tehoaineet, mitkä me siihen illalla levitetään.
Aamuisin meidän pitää taas saada iholta hiki- ja talijäämät pois ja jos oikein laiskuttaa, ni tässä voi joskus fuskata ja tehdä vaan kasvovesikäsittely. 😉
Puhdistusmaito:
Maitomainen tuote, jota otetaan noin 2 euron kokoinen pallero ja levitetään kasvoille, hierotaan pyörivin liikkein ja huuhdellan vedellä pois. Itse käytän myös apuna sieniä poistossa, silloin mekaaninen vaikutus tehostaa meikin/lian puhdistamista.
Itse pidän Aloe Vera-puhdistusmaidosta, joka sopii myös kuivalle ja herkälle iholle. Puhdistaa myös meikin, perusteellinen putsari silti ei kuivata ihoa. Sisältää Aloe Veraa 50 %.
Toinen minun suosikki vaihtoehto on Beauty Diamondsin Puhdistusmaito, joka sisältää monihedelmähappoyhdistettä. Tukee ihosolujen uudistumista ja sopii loistavasti kypsälle iholle! Upea tuote!
Puhdistusvaahdot:
LR Racine sarjasta löytyy vaahtomainen puhdistustuote, joka poistaa myös meikin. Hinnaltaan edullisempi ja sopii nuorelle iholle hyvin. Ja tuote on kätevässä pumppupullossa.
Puhdistusvoiteet:
Micro Silver-Face wash on antibakteerinen puhdistusvoide, joka avaa huokoset puhdistaen ne syvältä, mutta samalla hellävaraisesti. Tehoaineyhdistelmä tuotteessa vaikuttaa kolminkertaisesti: antibakteerinen, säätelevä ja tasapainottava. Erittäin erinomainen tuote rasvaiselle iholle.Ei sisällä parabeeneja eikä väriainetta.
Nanogold Cleasing Cream on riisinjyväöljyä sisältävä miedosti vaahtoava puhdistusvoide, joka puhdistaa ihon perusteellisesti. Sopii +30 ikäisille.Vaahdota voide veden kanssa.
Puhdistuspyyhkeet:
Ihanat silkinpehmeät Aloe-Vera puhdistuspyyhkeet ovat näppärä vaihtoehto matkoilla tai jos vaikka on kiire.Näillä voit putsata kasvot ihoa kuivattamatta. Pyyhkeet ei sisällä alkoholia, Aloe Veraa 30 %. Ihana tuote!
Itse suosin kasvosienten käyttöä syystä että, ne tosiaan tehostavat mekaanisesti putsarien kans kasvojen puhdistumista, samalla siinä saa pientä kuorintaa iholle sekä vilkastutetaan himpunverran verenkiertoa kasvoissa. :)
Kasvoveden käyttö puhdistuksen yhteydessä mielletään liian usein turhaksi ja ylimääräiseksi vaivaksi. Mutta näinhän se ei ole. Kasvovesi aloittaa sen hoitavien aineiden viemisen iholle. Kasvovesi poistaa ne loput lika ja meikkijäämät ihon pinnalta, samalla se tasapainottaa ihon PH.n, kosteuttaa ihoa ja hoitavat voiteet tutkitusti pääsevät vaikuttamaan paljon paremmin ihossa kasvovesikäsittelyn jälkeen.
Kasvovesi:
Kasvovesikäsittelyhän suoritetaan pumpuleilla ja säästövinkiksi kertoisin, että kostuta pumpulit ennen kuin kostutat ne kasvovedellä, purista likka vesi pois ja lisää sitten kasvovesi. Pyyhi kasvot kauttaaltaan, kaula ja decoltte myös. Ja alkoholipitoiset kasvovedet kuuluu sinne rasvaiselle iholle, ne kuivattavat ihoa. Tämä yllä oleva Aloe Vera kasvovesi sisältää jasmineuutetta ja on erittäin kosteuttava, hellävarainen ihon raikastaja. Ja kasvoveteen kostutetuista pumpuleista voit muuten laittaa silmälaput piristämään silmänympärysihoa aina silloin tällöin. ;)
LR Racine-sarjalta löytyy myös mieto,alkoholiton kasvovesi.
Beauty Diamondsilta löytyy todella kosteuttava kasvovesi. Tämä tehokosteuttaja valmistaa ihon täydelliseti ottamaan vastaan hoitotuotteet!
Nanogoldin skin toner on pantenolia sisältä rauhoittava ja täyteläinen kasvovesi ja niin ylellisessä pullossa. ;)
Silmämeikinpoistoaine:
Vielä laitan lopuksi tähän tärkeän tuotteen, joka kuuluu puhdistusperheeseen myös, eli silmämeikinpoistoaine. Lr Racine sarjalta löytyy tuote, joka on mieto putsari meikin poistoon ja sopii mainiosti myös piilolasien käyttäjille, poistaa myös veden kestävän ripsivärin. Jos käytät päivittäin silmämeikkiä ota käyttöösi ehdottomasti meikinpoistoaine. Muista että silmänympärysihon rakenne eroaa muusta ihosta, se on hyvin herkkä ja ohut, siinä on talineritys vähäistä ja taas kosteuden haihtuminen runsasta. Se muistaa kauan ihon venyttämisen ja hankaamisen puhdistuksen yhteydessä, joten hoidetaan sitä hellävaroen. ;)