Töitä mä teen
Töissä ollaan taas. Mä siis toimin aulavartijana ja kierrän eri auloja läpi. Otan vieraita vastaan ja soittelen isännille. Tylsää hommaa, mutta rahaa pitää saada. Tänään muuttu taas homma todella säätämiseks. Olin ensiksi Herttoniemessä kohteella ja sain soiton, että pitäis lähteä Vantaankoskelle toiselle kohteelle. Noh, ei siinä muuta, kun pyörän selkään ja nokka kohti kotia.
Mieliala parani aivan törkeästi, kun pääsin himaan. Kulta siellä sängyn pohjalla vieläkin uinu ja jäin pitämään ”lounastauon” kotiin. Eli toisin sanoen vedin tukevan aamiaisen ja join kahvit kotisohvalla. Näistä uusista kohteista ei ikinä tiedä miten pystyy safkailemaan. Suurimmassa osassa ei oo jääkaappia eikä mikroa. Toinen voi vielä hyvällä tuurilla löytyä, mutta harvoin. Nyt tosiaan ei tiennyt yhtään, koska täällä M-junan kääntöpaikalla en ole ikinä ennen ollut. Kaukana kotoa.
Nyt on vielä muutama tunti duunia jäljellä ja sitten kotimatka. Himassa oleskelen sen aikaa, että Ninnu pääsee duunista ja sitten salille. Mun tämä ”väh. 3 kertaa viikossa”-homma ei oikein onnistunut viime viikolla. Perkele krapulat! Mutta tällä viikolla ajattelin nyt onnistua! Eli tänään salille, päästään hyvään alkuun. Huomenna tai keskiviikkona sitten lähetään Kotkassa käymään ja tarkotuksena olis mennä tuollakin treenailemaan. Saa nähdä.
Miten teidän päivät on menny?