Habitare 2016 – ideoita ja inspiraatiota poimimassa

IMG_1056.JPG

Käväisin tänään Habitare-messuilla Helsingin messukeskuksessa. Habitare on Suomen suurin huonekalu-, sisustus- ja designtapahtuma, joka järjestettiin nyt 27. kerran. Aiempina vuosina on messujen anti jäänyt jokseenkin laihaksi, koska ei ole suuremmin ollut mielessä vaihtaa keittiötä tai lasittaa uudelleen parveketta. Tällä kertaa homma oli ihan eri. Tosin jäin kyllä fiilistelemään sisustusjuttuja lähes yhtälailla kuin portaiden lasikaiteita, keittiöitä, terassilasitusta jne. Nappailin kuvia Habitaresta jutuista, joista tykkään. Täytyy sanoa, että ihme olisi jos meillä ei jossain paikassa olisi jotain vanerista. Sen verran ihastunut olen tuohon koivutuotteeseen. 

IMG_1030.JPG

IMG_1031.JPG

IMG_1032.JPG

IMG_1033.JPG

IMG_1036.JPG

IMG_1035.JPG

IMG_1038.JPGKonton akustiikka-levyt on tehty pintaturpeesta, ja nyt niitä saa erilaisilla kuvapainatuksilla. Luonnonmateriaalit ja niiden aitous viehättää. Kuvapainatukset eivät ole ihan meidän juttu, mutta hienoja toteutuksia kuitenkin.

IMG_1040.JPGLakattu betonivalutaso oli siistimpi kuin olin kuvitellut. Kodin tulee kestää aikaa, siksi ratkaisuja mietitään entistä tarkemmin. Olemme ajatelleet betonivaluportaita. Tällaisella lakkakäsittelyllä niistä voisi tulla tosi hienot ja aikaa kestävät.

IMG_1041.JPGMessuilla oli esitteillä seiniä, jotka oli maalattu tussitaulumaalilla. Väritön maali tekee pintaan kalvon, jolle voi piirtää tusseilla. Aika mainiota! Tässäkin oli taas tuota koivuvaneria, josta pidän yhdistettynä vähän karheampaan laattaan tai betoniin,skandinaaviseen sisustustyyliin kuten Marimekkoon ja Artekiin, ja viherkasveihin.

IMG_1042.JPG

IMG_1043.JPG

IMG_1044.JPG

 

IMG_1048.JPGHexigon-laatta on vanerin ja kalanruotoparketin lisäksi viimeisin päähänpinttymäni.

IMG_1049.JPG

IMG_1052.JPG

IMG_1054.JPG

IMG_1057.JPG

IMG_1060.JPG

IMG_1061.JPGJos meillä ei olisi kahta vilkasta lasta, kotiuttaisin nämä Samuli Helavuon suunnittelemat ”kukkakeinut” oitis. Ehkä kahden vuoden päästä tilanne on toinen ja tällaiset löytyvät uudesta kodistamme.

Mitkä olivat sinun Habitare-suosikkisi?

 

koti sisustus
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.