Huulten pelastajat, toivottavasti…
Olen huulirasvan suurkuluttaja. En voi sietää rohtuneita huulia ja kun käyttää päivittäin huulipunaa, huulet tarvitsevat kosteutta. Maanisesta rasvauksesta huolimatta suupielet alkoivat halkeilla muutama päivä sitten. Mikään ei tunnu auttavan! Tilanne pahenee vaan koko ajan ja huulipunan käyttö on saanut jäädä. Olo töissä on aika alaston kun ei ole punaisia huulia ja rohtuneet suupielet ovat todella ikävän näköiset. Suurin haitta tietenkin on, että halkeilevat suupielet sattuvat.
Näillä huulirasvoilla koitan saada tilanteen rauhoittumaan. Blistex on ollut luottohuulirasva jo vuosia, Nivean mustikantuoksuinen on ihana koostumukseltaan ja tuoksultaan, Bebanthen on aina yöpöydällä, laitan sitä aina yöksi. Bebanthol on uusin ostos, enkä vielä tiedä mitä pidän siitä. Näiden lisäksi työvaatteiden taskussa on pari kappaletta huulirasvoja.
Nyt kun vielä tietäisi miksi nuo suupielet ei oikein asetu. Huulet näyttävät huolestuttavia merkkejä siitä, että rohtumat leviävät. Hetkellisesti kävi jo mielessä olenko taas saanut märkäruven, mutta sen ei pitäisi ilmeisesti tulla uudestaan kun se jo kerran on ollut. Joten osrmet ja varpaat ristissä toivon, että rasvaaminen auttaa ennen pitkään. Kaipaan jo huulipunaa.