Lempeä hamppumarjapirtelö (piimäinen maku, maidoton ohje)
Täällä on yksi tyttö, joka tykkää piimästä, jogurteista, juustoista, ja maitoakin varmasti mielellään hän usein joisi, mutta ruoansulatuksensa ei vain yksinkertaisesti pidä maitotuotteista. Vaikka säännöllisin väliajoin uhmaankin tätä ruokarajoitettani, arjen pyrin pitämään mahdollisimman vähämaitoisena. Apuun ovat tulleet erilaiset kasvimaidot (mantelimaito, soijamaito, hamppumaito), niiden johdannaiset (soijajogurtit, tofu, hampputofu ”hefu”) ja erilaiset kasviproteiinituotteet.
Sunnuntaiaamuna onnistuin kuin sattuman kautta pyöräyttämään itselleni uuden ”maitomaisen” juoman. Laimennetun omenamehun, marjojen, hamppurouheen ja psylliumkuidun yhdistelmästä syntyi piimäisen paksu koostumus, makeuttamattomien marjojen ansiosta pirtelön makukin taittuu lempeän happamaan. Pidin juomasta niin paljon, että toistin homman seuraavanakin aamuna, hiukan erilaisella twistillä: jättämällä banaanin pois, vähentämällä suhteessa nestettä. Toimi jälkimmäiselläkin tavalla. 🙂
Tästedes täytyykin pitää mielessä hamppurouhe ja psylliumkuitu, kun makunystyrät mielivät maitopirtelön koostumusta.
Huomaatko ollenkaan, kuinka tämänkin pirtelön joukkoon on onnistuttu kätkemään reilu kourallinen vatsaa helliviä vihreitä lehtiä?
Lempeä hamppumarjapirtelö
1 banaani
1 dl mustaherukoita
kourallinen vuonankaalia
2 rkl kuorittuja hampunsiemeniä
5 dl laimennettua omenamehua (1 osa omenatäysmehua, 1 osa vettä)
2 tl psyllium-kuitua
ripaus luomukardemummaa
Sekoita ainekset tehosekoittimessa pirtelöksi. Tarjoile tuoreeltaan.
—
Onko teillä kokemusta kasvimaitojen kanssa kikkailusta?
Nyt voi vihjaista kommenttilaatikon puolella, jos olet esim. onnistunut hapattamaan soijamaidosta, tai vastaavasta, maistuvaa jogurttia tai muuta hapanmaitotuotetta. Reseptejäkin otetaan mielellään vastaan. :)