SURF SURF

P1010395.JPG

Viikonloput tuntuvat täällä minilomilta – ne vietetään juhliessa, markkinoilla ja rannoilla.

Kun Australiassa on  talvi ja +22, paikalliset vetävät villatakkejaan tiukemmin ympärille. Mitä tekee suomalainen? Viettää päivän bikineissä, tietysti! Aurinko on täällä valtavan voimakas (sen tuntee jo nyt ”talvisella säällä”), joten kotoa raahaamani korkean kertoimen suojavoiteet tulevat tarpeeseen

Tänään pääsin ensimmäistä kertaa kuuluisalle Bondi Beachille, joka tosin tuotti pienen pettymyksen. Alue oli melko rähjäistä ja ranta yllättävän pieni: se ei pärjännyt millään kamppailussa Manlyn rannoille. Tekemättä on tosin vielä kävely Bondin lähirannoille, jotka ovat kuulemma isoveljeään kauniimpia.

Rantsupäivän kohokohta oli, kun kaverit marssivat rannalle ihkaoikeiden surffilautojen kanssa ja lähtivät valloittamaan aaltoja!

P1010404.JPG

P1010410.JPG

P1010394.JPG

P1010408.JPG

 Lämpöisen sään on luvattu jatkuvan ensi viikolle, joten saa nähdä, miten esseiden kirjoittamisen käy. Läppäri mukaan rannalle, ehkä?

x, Tuuli

Hyvinvointi Mieli Matkat
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.