Traaginen Lolita

lana-del-rey1.jpg

Kun laulu ei luista ja ura ei urkene, laitetaan pillit pussiin ja alotetaan alusta. Palkataan kaikki maailman managerit ja imago-konsultit, pistetään botoxilla huulet törrölleen ja keksitään vielä taustalle trailer park asumisia ja räppi vaikutteita niin eiköhän tie taivaisiin ala olla auki.

Siinä pähkinänkuoressa kuinka pikku-nätistä Lizzie Grantista tuli laitapuolen traaginen Lolita, joka Hollywoodin palmujen katveessa hönkii menetetystä rakkaudesta kuin valiumilla doupattu ankka.

Jotain Lana Del Rey’n molli-voittoisesta ensi julkaisusta ”Video Games” kuitenkin jää sydämen alle kytemään. Surullisen kaunis debyytti on kuin 70-luvun kaitafilmi Hollywoodin varjopuolista, ja siita kaipauksesta joka joskus jää ikuisesti sielua kaivertamaan.

Video Games on kuin luotu pimeneville syysilloille. Ei puutu kun  kynttiloitä, punkkua ja pieni pöhnä, niin se on entiselle Losilaiselle sietämtättömän ihanaa nostalgiaa.

 

http://www.youtube.com/watch?v=HO1OV5B_JDw

 

 

http://www.youtube.com/embed/HO1OV5B_JDw

 

 

 

Kulttuuri Musiikki Suosittelen

Munaa ja meisseliä

swagger.jpg

Jaggerin swaggeri on ollut käsite jo vuosikymmeniä. Nyt sille on vaan keksitty sana. Urbaani sanakirja määrittelee swaggerin itsevarmaksi kukkoiluksi, jota harjoitetaan viileän tyylikkäästi kylän raitilla normaali kuolevaisten ihmetellessä onko Niemisen Jorma voittanut lotossa vai muuten vaan seonnut. Eli selko-suomella munaa ja meisseliä pitää löytyä omasta takaa.

Jos vuonna 1969 olisin ollut Lontoossa lietsomassa seksuaalista vallankumousta enkä Lauttasaaren leikkipuistossa keittämässä kuravelliä, olisin vetänyt päälleni lyhyimmän minin mikä Kings Road’ilta löytyy, ja jonottanut koko yön Hyde Parkin portilla eturivin paikkaa paistatella Jaggerin karisman imussa.

Jagger on ollut myös taivaanlahja biisi-nikkarien swagger sanan rimmaus probleemiin. will.i.am leuhkii tyttöjen tykkäävän swaggerista joka on kuin suoraan Mick Jaggerista (The Time-Dirty Bit), Cher Lloyd kehoittaa hankkimaan oman Jagger swaggerin (Jagger Swagger) ja Ke$ha  laittaa muuten vaan pojille turpaan, paitsi jos uhri sattuu muistuttamaan Rollareiden Mick Jaggeria (Tik Tok).

Yksi tarttuvimmista Jagger renkutuksista on Maroon 5’n uusi disco tömistys ”Moves Like Jagger”, jossa opetellaan Jaggerin riikinkukko tepastelua ja lanteiden vatkaamista huippu-mallien ja Christina Aguileran voimin. Ihanaa poppi hömppää.

 

http://www.youtube.com/watch?v=ZQsK9WzDiuM&feature=player_embedded

 

 

 

 

 

 

 

Kulttuuri Musiikki Suosittelen