Munaa ja meisseliä
Jaggerin swaggeri on ollut käsite jo vuosikymmeniä. Nyt sille on vaan keksitty sana. Urbaani sanakirja määrittelee swaggerin itsevarmaksi kukkoiluksi, jota harjoitetaan viileän tyylikkäästi kylän raitilla normaali kuolevaisten ihmetellessä onko Niemisen Jorma voittanut lotossa vai muuten vaan seonnut. Eli selko-suomella munaa ja meisseliä pitää löytyä omasta takaa.
Jos vuonna 1969 olisin ollut Lontoossa lietsomassa seksuaalista vallankumousta enkä Lauttasaaren leikkipuistossa keittämässä kuravelliä, olisin vetänyt päälleni lyhyimmän minin mikä Kings Road’ilta löytyy, ja jonottanut koko yön Hyde Parkin portilla eturivin paikkaa paistatella Jaggerin karisman imussa.
Jagger on ollut myös taivaanlahja biisi-nikkarien swagger sanan rimmaus probleemiin. will.i.am leuhkii tyttöjen tykkäävän swaggerista joka on kuin suoraan Mick Jaggerista (The Time-Dirty Bit), Cher Lloyd kehoittaa hankkimaan oman Jagger swaggerin (Jagger Swagger) ja Ke$ha laittaa muuten vaan pojille turpaan, paitsi jos uhri sattuu muistuttamaan Rollareiden Mick Jaggeria (Tik Tok).
Yksi tarttuvimmista Jagger renkutuksista on Maroon 5’n uusi disco tömistys ”Moves Like Jagger”, jossa opetellaan Jaggerin riikinkukko tepastelua ja lanteiden vatkaamista huippu-mallien ja Christina Aguileran voimin. Ihanaa poppi hömppää.
http://www.youtube.com/watch?v=ZQsK9WzDiuM&feature=player_embedded