Kampausidea kukkakoristein 2/3
Matka Thaimaassa jatkui Koh Lantalta Koh Jumille, todelliselle paratiisisaarelle, jossa ohjelma koostui viikon ajan pelkästään uimisesta, joogasta ja lukemisesta. Mahtui sekaan toki yksi ”rankka” työpäiväkin, kun kuvasimme helppoja kesäkampauksia, joihin sain Glitteristä blogiyhteistyön kautta kasoittain seppeleitä ja koristeita.
Todella yksinkertainen banaaninuttura herää uudelleen eloon, kun sen asustaa raikkailla kukkasilla:
Banaaninuttura on helppo koota, kun tupeeraa pohjan huolella ja sen jälkeen sukii kaikki hiukset toiselle olalle. Siihen kohdalle, johon nutturan aikoo kieputtaa, voi tehdä muutamalla pinnillä ristipinnityksen, siten että laittaa vain pinnejä hiukan ristiin (eli kiinnittää niillä hiukset toiselta sivulta paikoilleen). Sen jälkeen toiselle sivulle sviipatut hiukset on helppo kiepauttaa kämmenen kanssa rullalle juuri tehdyn pinnirivistön päälle ja tökätä muutamalla pinnillä kiinni pohjaan. Ja jälleen kerran tämäkin lookki kaipaa ihan huolella pientä nyppimistä ja repimistä, jotta vältytään täti-fiilikseltä!
Tässä käytetty hiuskoriste on Glitterin kukilla koristeltu hiuslenkki, jonka laitoin kaksinkerroin ja kiinnitin kolmella pinnillä nutturan reunaan.
Katsotaan selviänkö kolmannen kampauspostauksen tekemisestä ilman kaukomatkan varaamista! :D
-Meeri