Tilannekatsaus

images.coronaria.fi_.jpeg

Ai että miten sen taannoin asennetun hormonikierukan kanssa on sujunut?

Epäsäännöllistä, niin määrältään kuin esiintymiseltään, tiputteluvuotoa kesti noin kuukauden. Onneksi kyse on ollut tiputtelusta eikä hanat auki-tyyppisestä vuodosta.

Ihoni on aina reagoinut herkästi kehossani ja päässäni tapahtuviin muutoksiin:
Stressi aiheuttaa ihottumaista, kuivaa, paksuuntunutta ihoa kasvojen alueelle sekä läntteinä pitkin kehoa. Hormonaalisista muutoksista seuraa lisääntynyttä päänahan ja ihon rasvaisuutta sekä kunnollisia jättifinnejä. Raskauden aikana ihoni oli kauheimmassa kunnossa koskaan, minipillerien aloitus sotki ihon rasvatasapainon joksikin aikaa ja sama tapahtui kierukan laiton jälkeen. Nyt ihoni tilanne vaikuttaisi olevan rauhoittumassa ja muutaman kuukauden jälkeen sen pitäisi olla sopeutunut uuteen tilanteeseen.

Kierukan metallilangat tuntee itse eli kierukan pitäisi olla paikallaan. 
Langat ovat hyvin tunnettavissa myös suhteen toisen osapuolen toimesta.
Häntä ei kuulemma harmita, että langat leikataan jossain vaiheessa lyhyemmiksi…

Sitten on seikkoja, jotka voivat johtua kierukasta tai jostain muusta:
Päänsärkyjä on ollut jonkin verran enemmän, mutta en osaa sanoa,
johtuvatko ne kierukasta vai univajeesta, talvesta ja vauvan kantelemisesta.
Alavatsaa ja selkää juilii ja jomottaa ajoittain, mutten tiedä, johtuuko sekään kierukasta.
Rinnat ovat ajoittain arat ja kipeät, mutta se voi liittyä myös imetyksen aiheuttamiin muutoksiin rinnoissa.

Entäs ne hyvät puolet?
Pillerien syömistä ei tarvitse muistaa eikä niiden ehkäisytehosta stressata:
Kun yhdistelmäehkäisypillerit eivät riittäneet ehkäisemään raskautumista, ei luotto minipillerien toimintaan ollut kovin suuri. Minipillerit aiheuttivat minulle aamupahoinvointia muistuttavaa huonovointisuutta, joka on kierukkaan siirtymisen myötä loppunut.

Kokeillaan, josko tämä ehkäisymuoto hoitaisi ensisijaisen tehtävänsä!

 

Suhteet Seksi Terveys Ajattelin tänään
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.