Isänpäivän paketteja ja kortteja sekä arvonnan voittaja
Isänpäivän valmistelut ottivat aimo harppauksen eteenpäin, kun sain isäni paketin valmiiksi – ja selvisin vain yhdellä pakettinarusta saadulla viiltohaavalla. Ennätys! Ehdin kääriä ja teippailla sormeni lisäksi kasaan myös mieheni isänpäivälahjan, josta vain toinen osa on paketoitavaa materiaa ja toinen on korttiin lahjakorttina kirjattua omaa aikaa tulevalle vuodelle.
Pakettien ja korttien tyyleiksi valikoituivat tällä kertaa melko maanläheiset ja hillityn väriset paperit pienillä koristuksilla kuorrutettuna. (Olen muuten alkanut vuosien mittaan pitää voi- tai voimapaperiin käärityistä paketeista koko ajan enemmän.)
Washi-teipeillä, pakettikorteilla ja nauhoilla saa lisättyä näyttävyyttä ilman että kokonaisuudesta tulee liian levoton. Sydänsinetti on tehty kirjoitusvirheiden paikkaamiseen tarkoitetulla tökötillä. Polkka Jamin hauskat ruoka-aiheiset kortit hankin Habitaren reissulta.
Millaisia paketteja teidän kätköistänne löytyy vai onko lahja-asia vielä vaiheessa?
Lähdemme viikonloppuna pikareissuun ja palaamme isänpäivän aamuna lähteäksemme melkein heti käymään kummankin vanhempien luona kyläilemässä. Suurempia siivoamisia tai ruoanlaittoja en siis joudu isänpäiväksi tekemään. Jos miehelle ostaisi illaksi sipsiä tai juustoja, sen pitäisi riittää, sillä sunnuntain ohjelmassa lienee kakkukahvit jos toisetkin.
Lumoavan miesten koru on arvottu ja voittajalle on ilmoitettu henkilökohtaisesti. Arpa osui Miukun kommenttiin:
”Osallistumalla tähän arvontaan haluaisin muistuttaa nykyajan perheiden monimuotoisuudesta, sekä osoittaa arvostusta veljelleni, joka joutui hautaamaan rakkaan tyttöystävänsä syyskuussa. Samalla jäi äidittä pieni ihana poika. Poika, jota veljeni on kasvattanut kuin omaansa, olematta tämän biologinen isä. Omassa mielessäni veljeni on todellinen soturi ja suojelija, sanan varsinaisessa merkityksessä. Haluan, ettei hän vaikeuksista huolimatta koskaan menetä toivoaan elämän kauneuteen. Siksi haluaisin muistaa häntä enemmän kuin ketään muuta Lumoavan korulla Soturi.”
Paljon onnea arvonnan voittajalle!