pelko on poissa
Aamulla herätessä mietin, että mikä tässä elämässä nyt sitten on niin erilaista. Siis sen lisäksi, että kumppanin kanssa ollaan fyysisen toimintakyvyn suhteen tasavertaisessa asemassa. Oivalsin sen – pelko on poissa. Kokonaan.
En ole joutunut edellisessä liitossani pelkäämään fyysistä väkivaltaa kuin kerran. Ja se oli silloin, kun eropaperit oli jo viety ja tulin hakemaan omia tavaroitani kotoa.
Mutta muuten pelko oli läsnä koko ajan. Se oli sitä, kun pelkäsin puhelimeen tulevan soiton kotoa siitä, että tarvitaan apua nostoon tai puhelimeen piippaavan jäähyväisviestin, kun oli otettu liikaa lääkkeitä. Se oli sitä, kun en uskaltanut lähteä koskaan yli tunnin ajon päähän kotoa, että pääsisin nopeasti hätätilanteessa kotiin. Se oli sitä, kun vastasin tuntemattomaan numeroon ja todellisuus heitti häränpyllyä kuullessani ambulanssin kuljettavan miestä sairaalaan.
Se oli sitä, kun yöllä pelkäsin nukahtaa ja mielummin kuuntelin hengitystä vierestä. Että pelaahan se. Tai sitä, kun odotin toista edes sänkyyn pelimaailmastaan tai ahdistuksestaan.
Se oli sitä, kun laskin lääkkeitä lääkelistasta ja kirjasin paperiin piilotettuja listoja.
Se oli sitä, kun soittoihini tai viesteihini ei vastattu ja ajoin itku kurkussa kotiin useamman kerran tai sitä, kun istuin tuntikausia sairaalavuoteen vierellä silittäen tai vieressä köllien ja tuttuja lauluja hyräilemällä yritin saada toisen palaamaan tähän aikaan, tähän todellisuuteen. Se oli sitä, kun huusin suoraa huutoa samalla, kun vuosien aikana useampaan otteeseen elvytin makuuhuoneen lattialla makaavaa ääritärkeää ja rakasta.
Pelko.
Menettämisen pelko.
Se jäytää sielussa ja saa voimaan pahoin.
Vaikka edelleen tunnistan menettämisen pelon nykyisessä suhteessani, niin se on erilaista. Pelko ei ole läsnä jokapäiväisessä elämässä. Se on menettänyt otettaan. On helpompi hengittää. On kevyempi olla.
Sanotaan, että rakkaudessa ei ole pelkoa. Että rakkaus karkoittaa pelon. Tämä rakkaus on karkoittanut suuren osan möröistä. Vähitellen saanut minut uskomaan siihen, että ei ole mitään pelättävää.
Että kuitenkin käy hyvin.