Täällä taas moikka moi
(c) Jussi Hellsten / Flow Festival
Vähän samanlainen fiilis kuin ekana koulupäivänä. Paitsi, ettei ole yhtään uutta kynää ja vanhatkin on hukassa (Kuka on pöllinyt mun työpöydältä kaikki mustat skarppikynät ja korvannut ne punasilla kuulareilla?), lomaltapaluuasun miettimiseen ehdin käyttää teinivuosien päiväkausien sijaan 45 sekunttia (lappuhaalarit, valkoinen hihaton, harmaa villaneule ja mokkakorkkarit) ja aamulla työpaikan hississä olin niin muissa maailmoissa, että jouduin miettimään monta hetkeä, missä kerroksessa toimituksemme sijaitsee (3. kerros – paras muistisääntö, jonka ehdin luoda huomista varten: vasemman käden sormien määrä miinus kaksi).
No okei. Ei ole yhtään kouluunpaluufiilis, vaan ihan sellainen aikuisen ihmisen ”Pihalla ollaan” -tyyppinen lakoninen tunnelma. Mutta kyllä silti vähän kutittaa mahasta.
Tunnistanko kavereita, kun niillä on kuitenkin uus syystukka. Leikkiihän ne vielä mun kanssa. Kenellä on paras rusketus. Tuleeko paljon läksyjä.
Nyt liikun kohti niitä aikuisten asioita. Mutta kun mailit on naarattu, kokoukset pädetty ja muut hommelit hoidossa, palaan mukanani iso kasa Flow-kuvia ja lisää hajanaisia höpinöitä.
Mahtavaa maanantaita kaverit.
Tästä tulee hyvä päivä – tai jos tulee paska päivä, tulee ainakin hyvä viikko, kuukausi tai vähintäänkin vuosi.
Hori-hori-horisten: Jenna