Snapshots from the weekend
Nyt ei käynyt mäihä. Viime viikolla rakas MacBookkini kaatui, mikä pisti potuttamaan. Miksi juuri kun oon ulkomailla ja olisi vielä kuusi kuukautta reissua jäljellä? No, ikää koneella oli jo viisi vuotta. Mutta myönnän, että on ollut raastavaa pohtia mahdollisia keinoja, joilla hommata uusi vanhan tilalle (ostaa paikan päältä vai Suomesta, ostaa nyt vai myöhemmin, onko välttämätöntä saada suominäppikset, kuka sen toisi Suomesta, ymsyms). Tänään päätin sitten ostaa uuden Applen, ja johan helpottaa.
Pienehkö lovi lompakkoon, mutta no can do – sitten kun olen miljonääri ei tämä enää tunnu missään.
Muuten viime viikonloppuni oli täyteen ladattu. Ohjelmassa oli bileitä, gettoturismia ja leijonapentujen paijausta. Seuraavassa snappejä viikonlopustani, joiden huonoa laatua valmiiksi pahoittelen. Kunhan saan uuden rakkaani pystyyn niin pistän parempaa feedbäkkiä kuvineen tulemaan <3
Perjantaina venäläinen frendini Julia kutsui minut McKinseyn konsulttifirman digipippaloihin. Spontaani päätös lähteä illanviettoon oli oikea ratkaisu, vaikka työviikko painoi alla. Bileet sijaitsivat Johannesburgin downtownissa, konttoritalon 23:ssa kerroksessa, Randlordsin panoramanäköalabaarissa. Tarjolla avoin baari, ilmaista ruokaa ja fiksuja mielenkiintoisia ihmisiä. Kuka nyt näistä bileistä olisi kieltäytynyt?
Ilta oli huippuhauska ja jatkoimme Randlodsilta vielä viiden hengen porukalla kotikulmiini Union baariin, jossa ysärimusa pisti meidät bailaamaan kahteen asti aamuun. Herätys aamukahdeksan maissa oli tuskallinen.
Lauantaina tähtäsimme aamusta Julian, zimbabwelaisen Ashleighn ja kolumbialaisen Solin kanssa Sowetoon gettokierrokselle. Ashleigh tunsi kuskimme Tambon, joka järjesti meille koko päivän kierroksen Sowetossa, samalla kertoen tarinoita Etelä-Afrikan historiasta.
Tambo vei meidät Mandelan asunnoille, näytti meille edistyneimmän osan Soweton townshipistä sekä ajoi köyhimmän hökkelikylän lävitse. Kävimme Nelson Mandelan kotimuseossa, jossa Mandela asui ennen pidätystään ja Hector Pietersonin museossa, joka kertoo 1976 tapahtuneista opiskelijoiden yhteenotoista afrikaans-kielen opetuksesta kouluissa. Pääsimme myös hengailemaan kuuluisilla Orlandon torneilla, jossa Ashleigh muun muassa ”hyppäsi” tornin sisällä vapaapudotuksen. Jälkikäteen söimme aivan valtavan annoksen braai-lihaa.
Soweto, joka oli ensimmäinen ja isoin neljän miljoonan asuttama getto Johannesburgin keskustan laidalla, oli paljon kehittyneempi paikka kuin mitä olimme tyttöjen kanssa luulleet. Koska Sowetolla on edelleen huono maine, luulimme sen olevan paljon köyhempi ja hökkelimäisempi, kuin mitä se lopulta oli. Siellä oli lopulta aika urbaani ja dynaaminen meininki.
Sunnuntaina hyppäsin aamupäivällä Uberiin, jossa Ashleigh ja Raoul McKinseyltä jo odottivat. Suuntasimme keskustan hipsterkaupunginosaan Mabonengiin ja Arts on Main -markkinoille, minne olin pitkään halunnut. Markkinoilla on mahdollista ostaa paikallista afrikkalaista taidetta, ruokaa, instrumentteja ja paljon muuta. Nämä markkinat pitäisi olla the sunnuntaimarkkinat, mitä on kaupungissa ympäriinsä viikonloppuisin.
Arts on Mainillä on upean lämmin ja urbaani festaritunnelma. Kaikki tyypit nauttivat rennosti viikonloppuiltapäiväänsä frendien seurassa ja perheen kesken. Melkein jokaisella oli drinkki kädessä ja ihmisiä kirjaimellisesti tanssi katolla livemusan tahtiin. Oli huikeeta hengailla kaveriporukalla ja mutustella mezetä ja paikallisia herkkuja raikas lime-kiivi-drinkki kyytipoikana.
Koska festarit markkinat loppuivat jo kolmen maissa, päätimme lähteä ex tempore retkelle Lion Parkiin pohjoiseen. Näimme auringonlaskun aikaan mahtavia leijonia, hyeenoja, gepardeja, strutseja, seeproja ja antilooppeja. Näimme jopa kun kirahvi oli eksynyt katettuun ravintolatelttaan. Pääsimme kierroksemme lopussa myös leijona-aitaukseen, jossa saimme paijata nuoria leijonanpentuja, jotka telmivät keskenään. Ehkä söpöintä koskaan.
Nyt pistän uuden koneen pystyyn ja toivon, että saan pian lisää kuvia blogiin ja Facebookkiin. Ahh, materialistinen ilo <3
/My computer crashed last week and I cannot download my photos from the weekend to have them posted on the blog, so better be fine with my cell phone pics!
Otherwise my weekend was a blast: on Friday I was invited to a McKinsey digital party and we practically danced our way to the night. On Saturday, regardless of our little sleep, we went to Soweto and did ghettotourism with the girls. We visited Mandelas housemuseum, the Hector Pieterson museum and the Orlando Towers. We also enjoyed a huge braai that stuffed us for the rest of the day. On Sunday we went to Arts on Main market with the guys and after a chilled morning-afternoon, we spontaneously decided to drive to Lion Park. We saw lions, cheetas, hyenas, ostriches, zebras, antilopes and a huge giraffe stuck in the restaurant. A very charged but awesome weekend to energize the week <3
Pus