Koronapäiväkirja osa yksi

Tulen maahan kuusi viikkoa sitten. On torstai-ilta. Perjantaina menen uudelle työpaikalle ja hoidan muuttoon liittyvää byrokratiaa. Haen avaimet vuokrakämppään. Seuraavana maanantaina aloitan työt. Liitelen. Halusin  juuri tähän maahan ja tähän työhön. Ainakin toistaiseksi. Työt ovat niin mieluisia, että olen melkein kuin lomalla. Lisäksi saan tavata tässä maassa olevia tärkeitä ihmisiäni.

Neljä viikkoa sitten käyn toisen maan kodissani ja lähiperheeni luona. Elän kahdessa todellisuudessa. Herkistyn välillä, koska perheen kanssa on niin hyvä olla.Vaikka lapseni ovat  jo aikuistuvia ja itsenäistyviä nuoria, yhdessäolo tuntuu yhä tosi kivalta.Puhumattakaan miehestä.  Pesen perheelle pyykkiä, siivoan, vien roinaa kierrätykseen ja pesen koiran. Kohta joutuvat taas selviämään ilman äitiä, mutta välimatka ei ole toivoton. Reissataan puolin ja toisin ja sitten taas sijaisuuteni loputtua palataan yhteen.Moi taas, pian nähdään. Silmänräpäys vaan.

Kolme viikkoa sitten hyvästelen luonani vierailleen tyttäreni. Halaamme lentokentällä.  Nähdään taas. Moikka. Juhlitaan synttäreitä ja muuta yhdessä ihan pian. Kohta taas halitaan.

Tänään. Rajat ovat kiinni. Lennot peruttu.

Korona.

Videopuhelut kotiin. Rakkaani fyysisesti muutaman tuhannen kilometrin päässä. Työpaikka vain parin minuutin päässä, mutta se on autio ja tyhjä. Työt tehdään nyt etänä.  Siellä toisessa maassa itselläni on pienessä sivutoimessa sijainen, joka tekee nyt etänä töitä. Voisin siis oikeastaan olla täällä ja tehdä sinne töitä. Tai voisin olla siellä ja tehdä tänne töitä. Paitsi, ettei nyt sanota voisin tai haluaisin tai menisin tai nähtäisiin tai koskas tavattaisiin. Nyt sanotaan poikkeustila, rajat kiinni, flatten the curve, Tom Hanks, sentään kaikki terveinä, ei ole sentään sota ja  päivä kerrallaan.

Päivä kerrallaan.

Puheenaiheet Ajattelin tänään Uutiset ja yhteiskunta

Äiti, mulla on kylmä

Herään hiljaiseen kuiskaukseen. ”Äiti!” Tytär on herännyt keskellä yötä ja häntä palelee. Hän on nukahtanut kodin kylmimmän huoneen sohvalle ja herännyt sieltä hämmentyneenä ja kylmissään. Nostan peittoa ja tyttö tulee viereeni ja pysyy siinä, kunnes lämpö ja unisuus palaavat. Lähtee sitten omaan huoneeseensa ja sanoo lähtiessään laittavansa vielä pörrösukat lämmittämään varpaita.

Moneen vuoteen ei tällaista ole tapahtunut, sillä molempien lapsiemme pikkulapsi-ajoista on jo aikaa. Ajattelen, että jotakin on välillämme mennyt oikein ja hyvin. Lähes aikuisenakin tulee noin luonnollisesti luokseni, kun on jokin huonosti. Hänen ikäisenään olin itse jo aivan omillani enkä enää lähestynyt vanhempiani minkäänlaisissa asioissa vaikka vielä samassa kodissa asuin. On vasta aatonaatto ja jo saan tällaisen lämpöisen kokemuksen äitinä olemisesta. Perhe lämmittää sydäntä yhtä suloisesti kuin pörrösukat kylmiä varpaita.

Perhe Ystävät ja perhe Lapset Vanhemmuus