Lapsi kavereineen eli japanilainen riisikulho
Japanilainen kotiruoka on kuulemma aliarvostettua. En tiedä kenen luona asia on näin, mutta ei meillä ainakaan! Japanilaisen keittiön puhtaat maut, höyryävät pataruoat ja annosten kaunis asettelu viehättävät minua kovasti. Hyvin yksinkertaisista aineksista loihditaan kokonaisia aterioita ja jokaisella maulla on oma tärkeä roolinsa.
Yksi suosikeistani on Oyakodon eli äiti ja lapsi- riisikulho (kana ja muna, hehheh). Erilaiset riisin päälle kulhoon kasattavat lämpimät ruoat ovat arkisafkaa Japanissa, ja valmistuvat huippunopeasti. Tässä versiossa vierekkäin olivat lapsi ja vieras, ja ruoka on nimeltään Tanindon. Lapsen tai siis kanamunan kaveriksi voi oikeastaan käyttää vähän mitä sattuu: lihaa, tofua, sieniä tai kasviksia. Jos sushi on jo peruskauraa ja makeansuolainen makumaailma miellyttää, suosittelen kokeilemaan tätä!
Tuunattu Oyakodon
2 annosta
200-300g lihaa, tofua, sieniä tai kasviksia, esim. munakoisoa (tai vaikka kaikkea sekaisin)
öljyä (mieluiten seesami)
2 munaa (rikottuna)
2 rkl soijakastiketta
1 rkl hunajaa
1 rkl riisiviinietikkaa (valmis sushietikka käy mainiosti)
(loraus miriniä)
kevätsipulia
(noria)
lisäksi: keitettyä riisiä
Paista liha, tofu tai kasvikset pannulla öljytilkassa (minä heitin sekaan hieman naudanlihaa, herkkusieniä ja ituja). Kaada sekaan soija, etikka, hunaja ja mirin. Anna hautua 5-10 minuuttia miedolla lämmöllä. Tarkista mausteisuus, ja lisää halutessasi vähän chiliä tai inkivääriä. Kaada rikotut munat seoksen päälle, anna hyytyä. Tarjoa kulhoista keitetyn riisin päällä, ripottele päälle kevätsipulia ja norisilppua. Itadakimasu!