Viikko villivihanneksia: nokkonen
Villivihannesviikko polkaistaan käyntiin reseptillä, josta rehukokeilu sai alkunsa. Tarkoituksena ei suinkaan ollut hyökätä suinpäin pakolla luonnonkasvien kimppuun, vaan valmistaa haukea poikaystäväni isän tapaan ranskalaisttain voissa ja valkoviinissä. Hakiessani kasvimaalta yrttejä käännyin kuitenkin nokkosten puoleen, jotka ryhdistivät annosta reippaasti ja sopivat mukaan täydellisesti. Nokkonen on ruoanlaitossa kovin monipuolinen kasvi, mutta tällä kertaa oli hauska kokeilla hauduttaa lehdet kokonaisina, jolloin niiden maku pääsi paremmin oikeuksiinsa.
Hellä valkoisessa voissa ja valkoviinissä haudutus on omiaan herkkien vaalealihaisten kalojen valmistukseen. Tulos oli melkein yhtä herkullinen kuin appiukkoni keittiössä, tosin arvelen olevani itse vähän kitsaampi voin käytössä… Kuulostaa kamalan hienolta, mutta helpompaa ja idioottivarmempaa tapaa valmistaa kalaa saa hakea!
Haukea voissa ja valkoviinissä nokkosten ja kapristen kera (2 annosta)
400g haukea tai muuta valkoista kalaa
1 shalottisipuli tai muutama kevätsipulin alaosa viipaleina
n. 40g kirnuvoita
lasi valkoviiniä
n. 2 rkl kapriksia
suuri kourallinen nokkosia
merisuolaa
pippuria
Sulata voi pannussa keskilämmöllä, älä ruskista. Lisää haukifileet ja kevät-tai shalottisipuli ja paista hyvin miedolla lämmöllä. Lisää valkoviini ja nokkoset ja laita kansi päälle. Anna hautua vajaa 10 min tai kunnes kala on täysin kypsää (~58°C). Lisää tarvittaessa voita ja viiniä jos mielit enemmän kastiketta. Lisää kaprikset, mausta suolalla ja pippurilla. Tarjoa varhaisperunoiden kera.
Bon appetit!