Tampereen lääkis: Kysymyksiä ja vastauksia, osa 2

Dodii! Jälleen on vuåsikurssi ♥︎ on valmistunut, nyt sinikeltaisissa merkeissä ja tentti on vihdoinkin tehtynä. On aika vastailla [huomatkaa kellonaika, valmistujaisten jälkeisten superunien jälkeen ei tietenkään nukuta…]! Kysymyksiä kahdelta kysyjältä todella paljon, joten tästä postauksestakin tuli superpitkä — niin pitkä, että saatte kaksi postausta putkeen. Kerrottakoon, että täällä kysymyksiin vastailee blogin kirjoittajista toinen, tällä hetkellä neljännen vuoden lääkisopiskelija, joka on aloittanut klinikkavaiheen ns. pienistä klinikoista (gyne + lastentaudit + aikuispsykiatria 6 vkon jaksoissa). Kaikkea en siis tiedä, ja vastaan kysymyksiin oman, subjektiivisen näkemykseni varassa. Kysykää ilman muuta lisää jos kysyttävää tulee! 🙂

Näin kysyttiin:

Jee tama tuli tosi hyvaan saumaan juuri kun laakiskuume on kovimmillaan ja mietin mistahan voisin kysya Tampereen laakiksessa opiskelusta! Aion hakea laakikseen kevaalla 2018 ja nailla nakymin haluaisin Tampereelle. Saan vuoden paasta solu- ja molekyylibiologian maisterin paperit ja kysyisin tiedatko hyvaksiluetaanko laakiksessa mahdollisesti jotain aiemmin suoritettuja opintoja? Biokemiaa seka solu- etta molekyylibilsan kokonaisuuksia on tullut aikalailla jo tahkottua. Minka verran Tampereella on preklinikassa pakollista lasnaoloa? Tiedan etta PBL-kerrat on pakollisia, mutta enta muuten? Mieheni tulee opiskelemaan viela muutaman vuoden Jyvaskylassa liikunnalla ja meille on tulossa kesalla vauva, joten pohdin josko Jyvaskylasta kasin opiskelu onnistuisi ainakin ensimmaisena, kenties toisenakin vuotena niin etta kulkisin sielta aina pari kertaa viikossa Tampereelle? Kyse ei ole siita etteiko huvittaisi kayda luennoilla, tilanne on vaan sellainen etta taman kuvion onnistuminen helpottaisi kovasti. Uskon myos etta talla aiempien opintojeni pohjatietamyksella olisin vahvoilla ekojen preklinikkavuosien aikana vaikka opiskelisinkin luennot kotoa kasin. Kylla mua tietysti kiinnostaa myos etta milla perustein suosittelet valitsemaan juuri Tampereen? Ja myos se etta minkalaista opiskelu on Tampereen laakiksessa? Onko Tampereella klinikassa hajautusta, ja missa niita tehdaan? Mika on ollut sinusta mielenkiintoisinta tahan asti? Enta oletko miettinyt erikoistumista? Laakiskarpanen puraisi vuosi sitten kun olin tekemassa gradututkimusta BioMediTechilla ja siella FinnMedin ravintolassa lounaalla nain laakisopiskelijoita ja kuuntelin keskusteluita. Varmuus hakemisesta on syntynyt nyt paasin ulkomaille tekemaan tutkimusprojektia taksi talveksi, ja vaikka olin aivan innoissani niin tata tehdessani tajusin etta laakari on kuitenkin se tyo, jota todella haluan tehda. En malta oottaa etta voin alottaa paasykokeeseen lukemisen! 

 

Ja näin minä vastaan:

Saan vuoden päästä solu- ja molekyylibiologian maisterin paperit ja kysyisin tiedätko hyväksiluetaanko lääkiksessa mahdollisesti jotain aiemmin suoritettuja opintoja?

Nykyisen käytännön mukaan Tampereen lääkiksessä voi hyväksilukea aiemmin suoritettuja opintoja valinnaisiin opintoihin 15 op:n edestä, ja tuon 15 op:n jälkeen ei tarvitse enää myöhemmin murehtia valinnaisia lääkiksen aikana. Opinto-ohjelma on ”heitetään kaikki aiheen histologiat, fysiologiat ja anatomiat samaan soppaan ja sekoitetaan” eli kaiken samanaikaisen soveltavuutensa puolesta siitä hankala, että meillä on todella vaikea, jollei mahdoton skipata joitain jaksoja aiemman osaamisen/osallistumisen perusteella. Vuosikurssillani on yksi, joka oli vuoden Kuopion lääkiksessä — ja joutui aloittamaan alusta Tampereelle päästyään. Lisäksi en ole aivan varma, voiko opintojasi hyväksilukea uuteen tutkintoon, jos olet niillä saanut kuitenkin maisterintutkinnon valmiiksi (tästä kannattaa kysyä varmaan suoraan tiedekunnalta!). :o Kuitenkin aiempi osaaminen (kuten sinulla solu- ja molekyylibiologian) varmasti helpottaa opintoja — ko. aihepiirien opiskeluun ei tarvitse käyttää niin paljon aikaa, jos ollenkaan. Sinun tapauksessasi harkitsisin yhteydenottoa Kuopion lääkiksen suuntaan, sillä siellä on käsittääkseni ainakin joskus voinut käydä kaksi lääkisvuotta yhdessä vuodessa aiemmat opinnot huomioiden. :) 

urethra-2-300x225.jpg

 

Minkä verran Tampereella on preklinikassa pakollista läsnäoloa? Tiedän etta PBL-kerrat on pakollisia, mutta entä muuten?

Ensinnäkin: onnittelut vauvasta, toivottavasti kaikki menee hyvin ja perhe-elämä alkaa onnellisissa merkeissä! :) Tampereella on preklinikassa läsnäolopakollista: tutorit (eli nuo PBL-istunnot), ryhmätyöt, kliinisten taitojen harkat (jotka voivat olla ryhmätöitä, sairaalassa piipahtamista tai luentoja) ja seminaarit. Luentoja meillä on verrattain vähän muihin lääkiksiin verrattuna (max. 10 h/vko (?), määrä vaihtelee tosi paljon jaksosta toiseen) eivätkä tavalliset luennot ole pakollisia. Läsnäolopakollisten hommien määrä vaihtelee todella paljon eri jaksojen välillä.

Kaivoin nyt esimerkiksi fuksivuoden kevään lopulta Hapen saanti -jakson (7 vkoa sis. tenttiviikon) lukujärjestyksen: tuolla jaksolla on tänä vuonna yhteensä 12 eri pakollista ryhmätyötä, kliinisten taitojen harkkaa tai seminaaria. Näiden lisäksi on 11 tutoria. Ryhmätöitä sun muita on tietenkin joskus kaksi tai jopa kolmekin samana päivänä tai samana päivän tutorin kanssa, mutta koululle saa kyllä varautua lähtemään keskimäärin 2-4 päivänä viikossa. Oman arjen kanssa pärjäämistä helpottaa se, että ryhmätöitä saa vaihtaa kurssikaverin kanssa, jos ne eivät mene omien tutoreiden päälle (tutorryhmää ei voi vaihtaa) ja jos niitä ei pidetä koko kurssille kerralla (kuten seminaarit). Lähes aina joku on valmis vaihtamaan, ja tietyissä tilanteissa opetuksen pitävältä voi kysyä, jos paikalle voisi tulla ylimääräisenä.

Toisin sanoen: pakollista opetusta on paljon, ja kouluun joutuu sitoutumaan varsin sataprosenttisesti. Joustoa kuitenkin löytyy, mutta se vaatii omaa aloitteellisuutta.

Sinun tapauksessasi perhearjen pyörittäminen voisi olla aika vaativaa varsinkin jos Jyväskylästä asti tulet. Kurssillamme on kuitenkin myös parikin äitiä, jotka ovat saaneet lapsia ja jatkaneet lääkisarkeaan ilman äitiyslomia. Lääkisopiskelu perheellisenä on helpompaa hyvien tukiverkkojen varassa, ja itse harkitsisin myös sitä, josko perhe muuttaisi Tampereelle ja mies pystyisi opiskelemaan loppuun Tampereelta käsin. Mutta tämä on jossittelua, enkä sinun (tulevaa) perhetilannettasi tiedä, joten itse teette puolisosi kanssa omat valintasi, jos (Tampereen) lääkikseen haet ja pääset. Sun bilsan osaaminen taatusti helpottaa ekan ja tokan vuoden opintoja, vaikka paljon opiskeltavaa myös toki jää. :) Kyselisin myös Kuopion suunnasta millaiset siellä olisivat parin ekan vuoden opinnot perheellisen näkökulmasta!

 

Millä perustein suosittelet valitsemaan juuri Tampereen?

No koska Tampere! ;D Ei vaan Tampere valintana oli mulle sekä helppo mutta myöskin pitkän pohdintaprosessin tulos. Tärkeiden asioiden joukossa oli maantieteellinen sijainti sekä tiedekunnan kuvaukset lääkisopinnoista sekä siihen aikaan yhden lääkisläisen pitämän blogin Tampereen elon kuvaukset. Pidin siitä ajatuksesta, että kaikki sovelletaan heti yhteen ja muodostetaan välittömästi yhtä näkökulmaa (esim. fysiologia) suurempia kokonaisuuksia, samoin myös PBL-mallista. Lisäksi Tampereella opiskelleet kokevat saavansa paremmat valmiuden käytännön työhön perusterveydenhuollossa kuin muissa lääkiksissä. Ja onhan kaupunkikin todella kiva: riittävän iso, mutta toisaalta sopivan pieni ja hyvin monipuolinen. Edelleen suosittelen lääkistä näillä argumenteilla. Sittemmin olen myös oppinut, että meidän ikiomassa lääkiskuplassa on yleisesti varsin hyvä yhteishenki ja vapaa-ajalle löytyy runsaasti tekemistä jo kandiseuran tarjoamista puuhista. Puitteet ovat myös hyvin nykyaikaiset, sillä saimme syksyllä uuden koulurakennuksen, ja tilaa on kutakuinkin aina riittävästi vähän isommillekin ryhmille. Lisäksi kandien ääni kuuluu vahvana opetuksen kehittämisessä  palautteen antaminen on pakollista jokaisessa jaksossa, ja palaute tulee myös kuulluksi. Lähes joka vuosi opintojaksoihin tehdään pienempiä ja suurempia muutoksia, ja vaikkei se itseä hyödyttäisikään, niin nuoremmat opiskelijat hyötyvät. Opiskelu ei ole aina helppoa, mutta ei se ole taatusti muissakaan lääkiksissä.

(Ehkä itseä on eniten jäänyt harmittamaan perusosaamisen vajaus tietyiltä osa-alueilta: juurikin tuon soveltamisen vuoksi tietyt aihepiirit tuppaavat jäämään toistuvasti lukematta ja tenteistä pääsee silti läpi… Mutta vika on ehkä enemmän allekirjoittaneessa kuin opiskelusysteemissä. :-D)

 

f197b93ba6f8591799e384c4c0cb76ee.jpg

 

Minkälaista opiskelu on Tampereen lääkiksessa?

Kivaa, ketuttavaa, raskasta, työntäyteistä, palkitsevaa. :) Kaikki opiskeltava ei aina motivoi, aina olisi luettavaa, vapaa-aika on kortilla ja allekirjoittaneen on välillä hankala innostua oikein mistään aihepiiristä, mutta en näe itseäni oikein muuallakaan. Mutta tämä ala on ihmisiä varten — ihmisiltä ihmisille — ja mulla on voimakas auttaa. Onnistumisen kokemukset ovat lisääntyneet opintojen edetessä, ja siitä saa itsevarmuutta tuleviin töihin, iloa tekemiseen ja motivaatiota opiskeluun.

 

Onko Tampereella klinikassa hajautusta, ja missä niitä tehdään?

On. Kolmannen vuoden keväällä vietetään kaksi päivää Lahdessa, sisätautien ja kirurgian jaksolla (neljännen vuoden kevät tai vitosen syksy) kaksi kertaa kaksi viikkoa Seinäjoella ja perusterveydenhuollon jaksolla (vitosen keväällä tai kutosen syksyllä) viikko Etelä-Pohjanmaalla jossain terveyskeskuksessa ja toinen viikko jossain pirkanmaalaisessa terveyskeskuksessa. Lisäksi jotain harkkoja tai päiviä on paikallisissa terveyskeskuksissa, tähän mennessä useimmiten Tampereella.

safety-2.jpg

 

Mikä on ollut sinusta mielenkiintoisinta tähän asti? Enta oletko miettinyt erikoistumista?

Mä olen tasaisesti kiinnostunut kaikesta ja samalla en oikein mistään erityisesti. :P Synnytyksissä mukana oleminen oli melkoisen suuri elämys, ja nosti mielenkiintoa juuri synnytysopin osa-aluetta kohtaan. Toisaalta myös psykiatria on ollut mielenkiintoista sairaalan puolella, samoin yleislääketiede pth:n tasolla. Netissä oleva erikoisalatesti (erikoisalani.fi, kannattaa kokeilla!) tuo joka kerta kärkeen vähän eri erikoisaloja, mutta toistaiseksi en näe itseäni kirurgina. Erikoistuminen on mielessä ja joskus puheissakin päivittäin. STM tulee rukkaamaan erikoistumisen ainakin hakuprosessiltaan täysin uusiksi lähivuosina (tavoitteena vuosi 2019), joten tämä puhuttaa ainejärjestössä ja muutenkin nuorten lääkärien keskuudessa runsaasti. Tavoitteena on ohjata erikoistujia niin, että kullekin alalle saataisiin sen verran tekijöitä kuin todella tarvitaan. Lopullisia ratkaisuja ja valintoja siis odotellessa, myös oman erikoisalavalinnan suhteen. :)

 

Tässä vastaukseni, toivottavasti sait valaistusta pohtimiisi asioihin! Ja kysy lisää, jos mieli tekee! :) Tampereella on hyvä elää ja olla, ja mihin ratkaisuun päädytkin, olet varmasti halutessasi hyvin tervetullut tänne! Tsemppiä opintojen viimeistelyyn, vauva-arkeen ja mahdollisesti vielä niihin pääsykokeisiinkin! :)

tyo-ja-raha opiskelu
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.