Plafondin hankkimisen vaikeus

Ostoslistani kärkipäässä on koko viikon kököttänyt plafondi eteiseen. Kävin katselemassa lamppuja sillä silmällä jo ennen muuttoa, mutta varsinaisen ostoaikeen kanssa kipittelin kauppaan vasta viime lauantaina. Ajatuksena oli ostaa halvin ja nätein tapaus mitä kaupasta löytyy ja kantaa se kotiin. 

Kaupassa totuus taas paljastui, eli ne halvat plafondithan on kertakaikkisen rumia tai pieniä. Tai sitten niissä oli jotain ihme kukkarihmoja, kiekuroita tai geometrisiä kuvioita. Hauskimmat näyttivät donitseilta ja kätevin olisi ollut tunnistimella varustettu plafondi, joka vaanisi kulkijaa ja rävähtäisi päälle heti liikettä huomattuaan. Stalkkeriplafondit ajautuivat ulos kisasta pelkällä hinnallaan, joka lähti 70 e ylöspäin. 

Lauantaina en siis kantanut kotiini pladonfia. Päätin ensin selailla tätä internetin valtaisaa ostoskoria, kävellä sitten suoraan oikeaan kauppaan ostoksille ja poistua plafondi kainalossa kotiin. Päädyin tähän Anttilasta tähtikuvioiseen plafondiin, mutta Anttilassa totesin pettyneenä, että kotona minua ilahduttaneet tähdet näyttivät siltä, että vain 9-vuotias ostaisi tällaisen lampun itselleen. Suunnistin seuraavaksi Sokokselle ja melkein ostin tällaisen huurretun plafondin. Olisin kuitenkin halunnut isomman pienemmän hinnalla, enkä uskonut että henkilökunta lämpeäisi tinkimiselleni, joten jätin tämänkin plafondin kauppaan ja kipitin masentuneena kotiin, jossa odotti taas kerran pimeä eteinen. 

2536183.jpg6418391251644.jpg

 

Tänään aurinko paistoi, kello oli kolme ja suunnittelin livistäväni töistä vähän etuajassa. Se onnistuikin ja suuntasin iloisena ostoslistani kanssa viereiseen Prismaan. Kävelin päättäväisesti lamppuosastolle ja kerroin itselleni, että kaupasta ei poistuta ilman lamppua. Lopulta valintani oli tällainen Agneta Stråla plafondi, joka oli mielestäni yksinkertainen mutta siitä löytyi myös pieni juttu, pystyraidat jotka näyttivät hauskoilta. 

rq6vza3dhlam7sgy.jpg

 

Hökötyksen kattoon ripustaminen siten, että se keikkui siellä suorassa olikin tällaiselle tytöntyllerölle (jonka raksakädessä on peukalo keskellä kämmentä) ihan mahdotonta, joten hän keikkuu katossa nyt hieman vinossa. Olemme silti molemmat tyytyväisiä olotilaamme ja odotamme innolla yhteisiä tulevia vuosia

P.S. Kiitoksia Hanna-Mari ja Juho, Plafondi on ostettu teiltä synttärilahjaksi saamallani lahjakortilla. 

koti sisustus