Tapetit vol. 2
Olen tässä alkuvuodesta kuluttanut ihan tolkuttomasti aikaa eri tapettivalmistajien sivuilla. Osaan kohta jo useammankin malliston ulkoa. Jostain syystä olin jo hylännyt Farrow & Ballin tapetit. En kyllä ymmärrä miksi, sillä heiltä löytyy todella hienoja malleja. Ja värejä! Hinta tietty on kaikista kallein.
Nyt näyttää vahvasti siltä, että meidän tapetit tulevat Farrow & Ballin ja William Morrisin mallistoista. Yksi iso syy tähän on se, että remontoimme vanhaa puutaloa ja haluamme rakenteesta hengittävän. Tämän vuoksi vain paperitapetit kelpaavat. Valtaosa tapeteista on nykyään kuitutapetteja, joten ne ovat auttamatta ulkona.
Tapetin hengittävyyden voi testata vaikka näillä Perinnemestarin ohjeilla.
Just when I think I have found the right wallpapers I find something even better… At the moment I’m pretty sure we’ll have something from Farrow & Balla and Willian Morris. Amazing colours and patterns!