Le Porc:n joulumenu
Oltiin torstai-iltana työkavereiden kanssa vähän pikkujoulutunnelmissa. Käytiin ensin syömässä Le Porc:ssa ja iltaa jatkettiin stand-up:lla Logomossa. Oli kiva ilta kaiken kaikkiaan!
Le Porc on mun yksi suosikkiravintola Turussa. Pieni ja yksityinen ravintola sijaitsee Martissa. Tarjoilevat rentoa ja ranskalaista bistrohenkistä ruokaa. Ruokalista vaihtuu tiuhaan aina sesongin mukaan ja löytyy aina heidän nettisivuilta ja tietty ravintolan seinältä. Tarjolla oli nyt myös ranskalaishenkinen joulumenu, josta tykkäsin todella paljon.
3 RUOKALAJIN RANSKALAINEN JOULUMENU 37,00€
VIN CHAUD -HEHKUVIINI
x x x
KASTANJA-PAAHTOKURPITSAKEITTO,
VUOHENJUUSTONYYTTI
x x x
PARMAN KINKKUUN KÄÄRITTYÄ,
PAAHDETTUA PORSAAN SISÄFILEETÄ,
VIIKUNAKASTIKE
x x x
VALKOSUKLAAPARFAIT,
JOULUHEDELMÄKOMPOTT
Alkuiruoasta nälkäinen unohti ottaa kuvan. Keitto oli samettista ja vuohenjuustonyytti sopi siihen todella hyvin. Kiva, kun alkuruoka on vege.
Pääruoan possussa oli täydellinen kypsyys. Viikunakastike oli juuri sopivan makea. Purjolisäke muistutti taas kuinka kiva raaka-aine sekin on.´Täytyy laittaa korvan taakse. Lisäkkeenä tuli myös ihania vienosti valkosipulilla maustettuja paistettuja perunoita.
Jälkkäri oli mielestäni kaunis. Pipari parfait:n päällä oli kiva idea, ainoa miinus kaupan piparista.
Joulumenu taitaa olla vielä ainakin ensi viikon listoilla. Pohdiskelin, että ainakin Turussa perinteisen joulubuffat maksaa sen 40€. Kun samalla hinnalla saa tämän menun niin kummankohan valitsisin? Kyllä sitä samaa väsynyttä valmisrosollia ja äitien tekemää perunalaatikkoa saa kaupastakin kotiin kannettua jos se jo ennen joulua maistuu.