Orgiat pirkanmaalaisessa olohuoneessa
Naiset harrastivat seksiä mieluiten pimeässä tai vain vähäisten valonlähteiden ympäröimänä. Naiset myös jättivät ylleen jotain: rintaliivin tai muun asusteen. Näin siis antiikin Roomassa, jos satuit olemaan vapaa nainen. Orjat ja prostituoidut toki olivat irti kainouden kahleista. Miehiä ei häveliäisyys sitonut. Runoilija Horatiusta pidettiin varsinaisena elostelijana. Hän peitti yhden makuuhuoneensa kauttaaltaan peilein. Hän sai näin mistä tahansa kulmasta katsottuna tarkastella aktiaan ilotytön kanssa. Ökyrikas Hostius Quadra puolestaan teetätti suurentavia peilejä, joiden kautta hän ihasteli itseään ja lukuisia kylpylöistä pokaamiaan partnereita. Epäluonnollisessa koossa.
Alberto Angelan Rakkautta ja intohimoa antiikin Roomassa (Art House 2014) ei ole teos (vain) voyeristeille. Kirja on kiehtova esimerkki tarinallisesta faktateoksesta, tietokirjasta jossa on proosakerronnan elementtejä. Siinä kerrotaan antiikin Rooman rakastamisesta, seksistä, parisuhteesta, miehistä ja naisista kuin missä tahansa tietokirjassa. Kerronta on kuitenkin mukaansatempaavaa ja väritettyä. Kirjassa ikään kuin seurataan ihmisiä Rooman kapeilla kujilla. Näemme, mitä tapahtuu, kun nainen tapaa rakastajansa kuutamoillassa, kokematon nuorukainen pääsee poikuudestaan ja taistelun voittanut gladiaattori saa naiset villiksi (kirjassa muuten verrataan gladiaattoreita ja hevosajureita nykypäivän formulakuskeihin ja jalkapalloilijoihin).
Kirjassa nostetaan toistuvasti esiin miesten ja naisten erilaiset moraali- ja sovinnaisuussäännöt. Vaikka elämme vapaassa länsimaisessa yhteiskunnassa, herkeän miettimään, että säännöt ovat toden totta yhä erilaiset miehille ja naisille. Asiaan ehkä turhankin hatarasti liittyy eräs ystäväni kertoma tapaus: Hän oli juuri ryhtynyt seurustelemaan miehen kanssa. He viettivät keskenään paljon aikaa, harrastivat seksiä ”yksinoikeudella” – homma todellakin oli seurustelua. Eräänä iltana he tapasivat oluen merkeissä miehen ystävän. Ystäväni kuunteli korvat punaisina, kun miehet muistelivat jotain ammoin (ystäväni kalenterimerkintöjen mukaan juuri ennen heidän ensitapaamistaan) sattunutta bileiltaa, jonka jälkeen miehet olivat päätyneet kahden naisen kanssa jatkoille ja lopulta yhteiseen sänkyyn yöksi. Sen verran häpyä miehillä oli, etteivät menneet yksityiskohtiin vaan puhuivat nukkumisesta.
Pientä riitaahan tästä oli sitten syntynyt, vaikka ystäväni tiedostikin että asia ei varsinaisesti liittynyt häneen mitenkään, eikä häntä oltu petetty. Hän kertoi ärsyyntyneensä siksi, että miehen päätyminen yhteiseen sänkyyn kaverinsa baaripokien kanssa tuntui elostelulta. Inhottavalta irstailulta. Ystäväni mietti, ettei hän ainakaan ikinä missään tilanteessa harrastaisi seksiä jonkun toisen nähden. Varsinkaan oman ystävänsä! Hän oli pettynyt mieheen. Kuin miehen moraali olisi löysä, vaikka ystäväni ei mikään siveyden sipuli ole koskaan ollut itsekään.
Keskustelumme päätteeksi ystäväni totesi, että ei osannut selittää miehelle, miksi pahoitti mielensä. Miehelle jäi se käsitys, että ystäväni mielestä puhelu entisistä baaripanoista ei ole kohteliasta, ja tätä hän pyysikin anteeksi. Oikeasti ystäväni harmistui siitä, ettei pystynyt karistamaan mielikuvaa verkkokalvoiltaan. Heittivätköhän miehet yläfemmat siinä vierekkäisillä patjoilla touhutessaan?
Tästä kaikesta on aikaa useampi vuosi. Ystäväni on naimisissa tämän ”elostelijan” kanssa. Aina kun tapaan tämän miehen, mieleeni tulee se sotkuinen yksiö keskustassa, josta mies ystäväni kanssa muutti yhteen. Asunnossa oli sängyn sijaan vuodesohva.
Erotiikkatuomio: Ilotalojen, orjúuden ja muun kurjuuden vuoksi ei tämä nyt varsinaisesti silkkaa nautintoa lukukokemuksena ole.
Erotiikkapisteet: 10/10 koska sitähän kirja käsittelee, erotiikkaa.