Viikko Riikassa – mitä koin ja luin
Pitkästä aikaa, jälleen kerran! Lilyni ei toimi vieläkään valitettavasti kunnolla, toivottavasti asia korjaantuisi pian. Toissa viikolla tein lomamatkan Riikaan, ja viime viikko menikin sitten pitkälti mahatautia sairastaessa. Onnistunut reissu oli kuitenkin, aivan ihastuttava vanha kaupunki ja paljon oli tekemistä sadesäällekin. Guinea-Bissaun presidentin vierailu toi paljon poliiseja kaduille ja jokiristeily meni osittain mönkään suljetun kanaalin vuoksi, mutta hauska kokemus sekin oli. Kirjafriikille ja kirjallisuuden ystävälle Riikassa oli paljon näkemistä, paljon kirjakauppoja sekä Latvian kansalliskirjasto. Rakennus on ulkoa päin upea ja sisältä vielä vaikuttavampi. Kaikki oli yllättävän tarkkaa, seitsemänkerroksisen rakennuksen kuuteen ylimpään kerrokseen saatiin kulkulupa infotiskiltä ja itse kirjastohuoneisiin ei vierailijana päässyt. Jo itse rakennuksen ja kaikkien näyttelyiden ihastelu oli jo itsessään elämys. Loistava kohde sadepäivänä, vierailkaa ihmeessä!

Luin viikon aikana yhden kirjan kokonaan ja aloitin kahta tiiliskiveä (huono valinta lomalukemisen ja pakkaamisen kannalta), jotka vieläkin odottelevat loppuun saattamista. Vähän näistä kaikista kuitenkin:
Jandy Nelson: Kun maailma keinahtaa radaltaan Fallin perhe koostuu kolmesta sisaruksesta ja äidistä. Isä katosi jäljettömiin vuosia sitten. Sateenkaaritukkaisen tytön Cassidyn ilmaantuessa Dizzyn, Milesin ja Wyntonin elämät kääntyvät päälaelleen. Rakkaustarinoita alkaa, sukuhistoriaa avautuu ja myös sisarusten väliset suhteet muuttuvat.
Sillä hetkellä mietin, miten olen ehkä aina kaikki ne tytöt, jotka olen koskaan ollut, miten nykyminäni on vain kaikki entisminät heitettynä yhteen.
– Cassidy
Tässä kirjassa tapahtuu todella paljon. Niin paljon, että se on jo melkein häiritsevää. Mutta ainakin itseni kohdalla sivuutin tämän vain täysin ja annoin tarinan imaista itseni mukaansa, minkä se myös tosiaankin teki. Varsinkin 12-vuotiaan Dizzyn mielenmaisemaa kuvaillaan ihastuttavalla ja välittömällä tavalla erittäin onnistuneesti. Kirja on sekoitus mysteeriä, romantiikkaa, fantasiaelementtejä ja perhesuhteita. Kuvaukset Cassidyn lapsuudesta asuntoautossa ovat ajoittain hyvinkin rankkoja. Annoin kirjalle viisi tähteä sen mukaansatempaavuuden vuoksi. ⭐️5/5

Samantha Shannon: The Priory of the Orange Tree Päähenkilöinä on kolme naista: kuningatar jonka pitää saada perillinen, ulkopuolinen kuningattaren hovissa, joka pitää salamurhaajat poissa ja meren toisella puolella juuri aloittanut lohikäärmeratsastaja. Paha on heräämässä tuhannen vuoden levostaan ja kansainväliset suhteet ovat kireämpiä kuin koskaan. Kuka puhuu totta ja kuka voi pelastaa maailman vääjäämättömältä tuholta?
Ostin tämän englanninkielisen tiiliskiveä muistuttavan fantasiateoksen latvialaisesta kirjakaupasta. Tämä on kiinnostellut minua jo pitkään ja olisin toivonut suomennoksen ilmaantuvan jostain, mutta ei ole näkynyt. Nyt aloitin lukemisen englanniksi. Muutaman sadan sivun jälkeen pidän kovasti, kun alkukankeuden jälkeen pääsi juonesta paremmin kärryille. Odottaa yöpöydällä jatkamista…

Leo Tolstoi: Anna Karenina Valtava venäläinen klassikko. Onko niitä muunlaisia venäläisiä klassikoita olemassakaan? Anna Karenina on surullisen kuuluisa tarina naisesta, joka elää onnettomassa avioliitossa, mutta löytää intohimon uudelleen toisessa miehessä.
Tämä oli toinen matkakirjani, koska en odottanut käyväni kirjaostoksilla ja toivoin pääseväni tässä hyvin vauhtiin. No, toisin kävi tällä kertaa. Odotin tekstin olevan vaikealukuisempaa kuin mitä se on, minun painoksessani on vain haluttu käyttää mahdollisimman pientä fonttikokoa, joten sivumäärissä lukeminen on silti hidasta. Tätäkin haluan jatkaa tässä jossain kohtaa, mutta minulla on aina monta kirjaa kesken samaan aikaan.
Tosiaan toivon, että pääsisin pian käyttämään blogiani normaalisti niin kuin ennen ja päivittelemään aktiivisemmin. Kirjastolainapinoni on huojuva, omien kirjojeni vielä kiikkerämpi, joten kesälukemisto ei ainakaan lopu kesken. Toivottavasti ei kenellekään muullakaan! Lämpimiä kesäpäiviä ja hyviä lukuhetkiä!
juuliska