Hotelli Hospitz Savonlinnassa
Olen ihastunut uniikkeihin majoituskohteisiin, jotka erottuvat ketjupaikoista. Tälle minilomallemme upeat puitteet loi perhehotelli Hospitz Savonlinnassa.
Ystäväni oli yöpynyt paikassa lapsuudessaan, ja jo silloin se teki häneen vaikutuksen. Saimme myös kunnian tavata ihastuttavan hotellinjohtajan. Hänellä olikin upea tarina kerrottavanaan siitä, miten hän on päätynyt hotellin omistajaksi. Miten Jenni Vartiaisen keikan jälkeen syntyi päätös ryhtyä hotellinomistajaksi. Taitaa muuten olla ensimmäinen kerta kun olen tavannut hotellin johtajan. Tapa millä hän kohtasi meidät asiakkaat, teki kyllä vaikutuksen. Eikä tuossa ollut mitään teennäistä, vaan kohtaaminen oli niin aitoa ja lämminhenkistä.
Hotelli Hospitz sijaitsee upealla paikalla Saimaan rannalla, Olavinlinnan läheisyydessä. Rakennuksen on suunnitellut arkkitehti Wivi Lönn ja se on valmistunut vuonna 1933. Rakennus on alunperin suunniteltu nuorten naisten kristillisen yhdistyksen matkustajakodiksi ja yhdistystiloiksi. Hotellilla onkin pitkä historia, ja se on luokiteltu historiallisesti ja maisemallisesti merkittäväksi Museoviraston toimesta. Väriltään alunperin vaaleanharmaa talo on nykyään keltainen ja sen värisuunnittelun, kohokuvioinnin ja katupuolen tunnusmaalaukset on tehnyt kuvataiteilija Johanna Oras vuonna 2012. Rakennus on toiminut muodossa tai toisessa matkailijoiden kotina jo 30-luvulta lähtien.
Hotelli Hospitzissa on 21 yksilöllisesti sisustettua huonetta.
Lemmikit ovat myös tervetulleita, joten karvaisia ystäviämmekään ei ole unohdettu tässä kohteessa.
Sisustuksessa on säilytetty 30-luvun henki ja on kuin matkustaisi ajassa taaksepäin. Antiikkiset huonekalut luovat arvokkaan tunnelman ja jokainen yksityiskohta on tarkkaan harkittu.
Meidän huoneemme sijaitsi pohjakerroksessa ja siihen oli myös erilliskäynti Linnankadulta. Kooltaan huoneemme oli aika kompakti 2 aikuiselle ja pienelle miehen alulle. Pikkumiestä se ei haitannut, vaan innokkaasti hän tutki paikkoja kierreltyään päivän meidän naisten shoppailukaverina.
Hotellista löytyy myös juhla- ja kokoustilat sekä puutarhaterassi.
Näin upeasti oli buffetaamiainen katettuna vanhaan veneeseen. Tarjolla oli puuroa, maustamatonta jugurttia marjoilla sekä myslillä, karjalanpiirakoita, leikkeleitä ja croisantteja muutamia mainitakseni. Kahvi on minulle se aamiaisen ydin ja plussaa tuoreesta moccamasterilla keitetystä kahvista. Aamupalasta jäimme kuitenkin kaipaamaan jälkiruoan ystävänä jotain pientä herkkua, lisäksi tuoremehu ja pekoni toimisi myös muuten niin herkullisen aamupalan seurana.
Herkullisen buffetaamiaisen jälkeen suuntasimme vielä pienelle putiikkikierrokselle ennen matkamme seuraavaa etappia.
Mikäli kaipaat uniikimpaa majoitusta on Hotelli Hospitz oikea valinta. Itse haluaisin myös kokea Oopperajuhlat, vaikka en oopperan ystäväksi lukeudukaan. Elämyksenä tuo kuitenkin hakee varmaan vertaistaan.
Hotelli Hospitz löytyy Savonlinnasta osoitteesta Linnankatu 20
heidän nettisivuileen pääset tästä:https://hospitz.com/
osa kuvista lainattu Hotelli Hozpitzin sivuilta
Pääset vielä seuraavassa postauksessa tunnelmoimaan kanssani minilomamme antia. Nähdään siis pian! :)
Kirsikka