Hiushaaveita: Liukuvärjätyt latvat

Heippa tyypit,

olen vähän konservatiivi hiusteni suhteen. Tai sellainen minusta on tullut vuosien mittaan. Teininä minulla on ollut pikimustat hiukset, ja sen jälkeen taas blondiraitavaihe. Lyhyttä ja pitkää. Permis. You name it.

Viimeiset kolme vuotta olen vannonut kuitenkin puoli-luomun voimaan. Sävytän hiukseni ehkä kolme kertaa vuodessa sävytesampoolla, joka on niin lähellä omien hiusteni väriä, ettei varsinaista juurikasvua esimerkiksi koskaan pääse muodostumaan. Hiusten latvat leikkaan myös muutamisen kerran vuodessa, ja siinäpä sitten onkin oma panostukseni hiusaiheeseen.

IMG_1245

Nyt viimeisten viikkojen aikana olen kuitenkin alkanut haaveilla Jenni Pääskysaari -hiuksista. Siis sellaisista tummista kutreista, joiden latvat ovat liukuvärjätysti blondit.

IMG_1241

Minua pidättelee kuitenkin vielä neljäseikkaa:

  1. Mitä jos latvoistani tulee värinpoiston seurauksena karmea hamppukasa?
  2. Näyttääkö vakiokampaukseni – pikkumyynuttura – ihan karmealle, kun nutturasykerö on erivärinen kuin päätämyöten menevät hiukset?
  3. Mitä jos haluan hiukset taas yksivärisiksi: Joudunko leikkaamaan blodiosan pois, vai tarttuuko tumma väri blodiin hyvin?
  4. Olenko tehnyt luomuilun turhaan, jos taas ”sorrun” feikkivärien maailmaan?

IMG_1242

IMG_1243

Olen menossa keskiviikkona hiustentasaukselle luottokampaajalleni Tiinalle. Täytyypä kysyä, mitä mieltä hän on ideastani.

IMG_1244

Onko lukijoilla kokemusta liukuvärjäyksestä? Ja löytyykö täältä palstalta joitain kampaajiakin kommentoimaan aihetta?

Kivaa päivää!

-Karkki-

Kuvat:

Alkuperäiset lähteet/kuvaajat ei tiedossa.

Jenni Pääskysaari. http://www.mtv3.fi

Alexa Chung.http://www.elbowsandkneesblog.com

Ashlee Simpson.http://www.hair-in-fairy-tales.blogspot.com

Sarah Jessica Parker. http://www.kampaampoelamaa.wordpress.com

Rihanna. http://www.voice.fi

 

 

 

 

 

puheenaiheet ajattelin-tanaan sisustus perhe
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.