Meidän uudet ja vanhat jouluperinteet
Niin kauan kun muistan, on meidän perheen jouluaatto edennyt aina samalla tavalla. Aamulla ja aamupäivällä on katsottu tv:n jouluohjelmia ja valmisteltu illan ruokia. Koko hommaan olennaisena on kuulunut myös se, että aamulla on herätty leivinuunista tulevaan tuoksuun. Meillä kinkku paistetaan aina aattoa edeltävänä yönä leivinuunissa. Täydelliseksi eli aivan todella ylikypsäksi.
Puolen päivän aikaan syödään riisipuuro. Kun mummoni vielä eli ja asui lapsuudenkodissani, hän keitti puuron meille. Hänen viimeisinä vuosinaan puuro vietiin mummolla ja viime joulu oli ensimmäinen ilman mummoa ja mummon kanssa syötyä puuroa. Puuroperinne silti jäi. Lapsena inhosin sekametelisoppaa, mutta aikuisena olen syönyt aina (vähintään) kaksi annosta: Toisen kaneli-sokerilla ja maidolla. Toinen sekametelisopalla.
Hankasalmella on perhekirkko jouluaattona kolmelta, ja se on paikka, jonne menemme aina yleensä koko sakilla. Joulukirkko on se hetki aatossa, josta alkaa minulla todellinen joulufiilis. Kirkon jälkeen käymme haudoilla ja sitten onkin jo joulusaunan vuoro.
Kun koko sakki – jossa nykyisin meneekin jo aikaa – on saunonut, syödään. Pitkän kaavan mukaan, perinteisiä ja ei-niin-perinteisiä ruokia.
Vaikka F ei enää uskokaan joulupukkiin, tulee meille joulupukki vuodesta toiseen. Ennen F avasi omat lahjansa ensin ja meni sitten nukkumaan leikkien jälkeen. Me aikuiset avasimme omat pakettimme vasta tämän jälkeen. Ehdotin kuitenkin, että tänä vuonna aikuisetkin avaisivat paketit F:n kanssa yhdessä. F on jo sen verran iso, että jaksaa jo valvoa. Sitä paitsi pitkällä lomalla unirytmi saakin hieman siirtyä eteenpäin.
Meidän perheessä lahjat avataan aina ringissä niin, että jokainen avaa pakettinsa omalla vuorollaan, toisten katsellessa. Tämä on minusta ainoa oikea tapa, koska silloin ehtii nähdä muidenkin lahjat ja toisaalta saa nähdä lahjansaajan riemun.
Huomenna meidän elämään tulee edellisten joulujen perinteiden lisäksi uusi perinne. Tai no eipä sitä voi vielä tietää, onko kyseessä perinne vai vaan tämän joulun juttu, mutta joka tapauksessa huomiseen jouluaattomme kuuluu myös road trip. Hyppään nimittäin aamulla aikaisin ystäväni kyytiin täältä Helsingistä, F poimitaan matkaan Lahden kohdalta ja siitä me sitten matkaamme kohti Keski-Suomea niin, että olemme perheeni luona jo ennen puolta päivää.
Ja tiedättekö mitä? Odotan niin kovasti jo huomista. Matkaa halki Suomen ja ennen kaikkea koko perheen näkemistä. Tämä on ensimmäinen joulu, jolloin molemmat siskojeni tulevista aviomiehistäkin tulevat meille aatoksi.
Millaisia joulusuunnitelmia ja -perinteitä teillä on?
Polarn O Pyretin lahjakortin voitti muuten Hailey (19.12.2016 20:36). Ottaisitko minuun yhteyttä sähköpostin kautta, kiitos?
-Karoliina-