Rumaa, mutta niin taivaallisen ihanaa ruokaa!
Olen saanut joskus kauan sitten kavereiltani nimen pekoninatsi, koska niin paljon kun rakastankin pekonia, olen äärimmäisen tarkka sen suhteen, että kyseinen tuote on paistettu oikein. Mikään ei nimittäin niin ällöä, kun alikypsennetty lötkö, puoliraaka pekoni. Tai toisaalta : Mustaksi kärvennetty pekoni ei maistu millekään. (Paitsi palaneelle)
Meidän perheellä on monta yhteistä suosikkiruokaa, mutta pekonipasta taitaa olla sellainen herkku, joka kaavitaan aina viimeistä pisaraa myöten lautaselta ja pannulta. Ja sanomattakin on selvää, että mulla on aika tarkat sävelet sen suhteen, että pekoni kastikkeessa on juuri oikein tehty.
Kun Alpro haastoi meidät mukaan kokkaushaasteeseen, ja kuulin, että annettu kriteeri tulee olemaan kastike Alpro Ruoka Soijavalmisteesta, päätin heti, että tässä on oiva tilaisuus samalla esitellä teille yksi kotimme lempiruuista. Monesti – ainakin minun päässäni – soijavalmisteet mielletään kasvisruokien pariksi, mutta miksei niitä voisi käyttää myös näin äijämäisenkin raaka-aineen parina. Varsinkin, kun lopputulos Alpro Ruoka -soijavalmisteella oli jopa parempi, kun sama setti kuohukermalla tehtynä. Tässäpä siis ohje kehiin.
PEKONIPASTA
- paketti pekonia
- yksi sipuli
- Alpro Ruoka Soijavalmiste tai Alpro Light Ruoka
- Mustapippuria
- (Chiliä)
- Gluteenitonta pastaa
- (Parmesaani)
- Ota pekonipaketti pöydälle lämpiämään puoli tuntia ennen paistamista.
- Pilko sipuli pieneksi silpuksi.
- Laita paistinpannu kuumenemaan täysille ja pilko pekonit pannulle saksia käyttäen.
- Kun pekonit alkavat tiristä, laita levy 75% teholle. Vaikka homma vie kauan aikaa, se todella kannattaa. Näin rasva irtoaa pekoneista tasaisesti.
- Lisää sipuli siinä vaiheessa, kun pekonista alkaa poistua neste, mutta se ei ole kuitenkan vielä yhtään ruskistunut.
- Kun rasva alkaa kuplia pekonin pinnalla, ja kun pekonin väri on kaunis, kaada pekoneista rasva siivilän läpi pois.
- Heitä pekonit vielä uudelleen pannulle ja kaada päälle Alpro Ruoka -soijavalmiste ja rouhi päälle makusi mukaan mustapippuria. Kiehauta nopeasti kasaan. Jos kastike on liian löysää, voi siihen toki lisätä vähän suurustetta.
- Tarjoile kastike keitetyn gluteenittoman pastan, sekä parmesaanin kanssa.
Huomenna Alpron Facebook-sivuille tulee kuva, jonka alle voitte kommenttikenttään äänestää, kuka bloggaaja on teistä tehnyt parhaan herkun Alpro Ruoka -soijavalmisteesta. Jos meidän resepti on teistä paras, olisimme todella kiitollisia antaisitte äänenne meille, ja tukisitte samalla kesälomareissuamme, koska voittajablogi voittaa Holiday Club -lahjakortin.
Ihania herkkuhetkiä! Ja hei: Tämä ei ole ehkä kaikkein kuvauksellisin ruoka, mutta maku korvaa ulkonäön ;) Sen todistaa sekin, ettei kuvausapulainen malttanut pitää sormiaan erossa ruuasta!
-Karoliina-
Seuraa Kolmistaan-meininkiä myös Instagramin, Facebookin, Bloglovinin, Blogilistan, sekä Eskon ja Karoliinan twittereiden kautta.