Säästäväisemmän elämän ABC
No niin. Jo istuma-asennossa. En aivan terveenä, mutta nyt voi kuitenkin jo pidellä läppäriä sylissä ja kirjoittaa.
Mietin tässä yhtenä päivänä, että se mikä tulee, myös menee -ajattelu on aika kauheaa. Että miten sitä selvisi opiskeluaikana niin vähällä rahalla, eikä silti jäänyt oikeastaan mistään paitsi.
Päätin, että alan taas kiinnittää vähän enemmän huomiota siihen, mihin rahaa menee. Hyvästä ruuasta en tingi, en sosiaalisista tilaisuuksista. Mutta nekin voi hoitaa hyvällä suunnittelulla ainakin joskus vähemmällä rahalla.
Jotta muistan itsekin omat vinkkini, ja ehkä ne teitäkin kiinnostavat, tein pienen muistilistan.
- Ennakoi kirja-, levy – ja elokuvatarpeet. Monet uutuudetkin voi tilata kirjastoon, jos malttaa hieman odottaa.
- Kokkaa ystävien kanssa yhdessä tai käytä ravintolatarjouksia. Kaksi annosta yhden hinnalla, SYÖ!-viikot jne.
- Suosi museoiden ja muiden mielenkiintoisten kohteiden ilmaispäiviä. Esimerkkejä: Luonnontieteellinen museo, kuukauden 1.perjantai vapaa pääsy klo 13-16 // Kiasma, kuukauden 1. perjantaina vapaa pääsy // Kansallismuseo, vapaa pääsy perjantaisin klo 16-18 // Suurimpaan osaan museoista lapsi pääsee ilmaiseksi kaikkina aikoina ja päivinä
- Ilmaista puuhaa:Tampereen Lastenkulttuurikeskus Rulla // Helsingin Talvipuutarha // puistot
- Harrasta vaihdantataloutta, osta laatua. Ompelukonetta ei kannata omistaa yksin, jos käytät sitä kerran kahteen vuoteen. Toisaalta jos se on joka viikko käytössä, kannattaa ostaa kunnollinen vekotin, joka ei heti hajoa.
- Katso matkatarjoukset. Myös ne kotimaan matkojen. Liity VR:n Veturiin ja osta OnniBussi:n matkat hyvissä ajoin. Ennakointi on tässäkin valttia!
- Tee monen päivän ruokia. Toisaalta kotona tehty kauppalista auttaa pysymään ilman heräteostoksia, toisaalta kaupassa kannattaa katsella tarjoukset.
- MKL- eli MitäKaapistaLöytyy -ruokaviikot. Rahaa säästyy ja samalla kuivakaapin pursuaminen estetään.
- Kotikonsertti. Osaako joku ystäväsi soittaa kitaraa, huuliharppua, pianoa? Yhteislaulannat tai kotikeikka!
Vinkatkaapa vielä omat suosikkikohteenne (lasten kanssa), jossa vierailu on ilmaista!
-Karoliina-
P.S. Vastaan teidän kommentteihinne kyllä, vaikkakin nyt vähän viiveellä :)