Perjantaipullo: Susana Balbo Signature Rosé 2018
Tämän viikon Perjantaipullo olisi teemaltaan sopinut naistenpäivään, sillä sen takana on todellinen viinimaailman voimanainen. Susana Balbo on ensimmäinen argentiinalainen naisenologi ja innovatiivinen pitkän linjan viinintekijä, joka mainitaan mm. ”Viinimaailman 10 vaikutusvaltaisinta naista” -listalla (The Drinks Business, 2018). Susana on työskennellyt viinien parissa 80-luvulta saakka, ja luotsannut omalla nimellään kulkevaa viinitaloa vuodesta 1999.
Susana Balbo Signature Rosé 2018 on saanut vaikutteita Provencen roseeviineistä, ja muistuttaakin niitä kalpean lohenpunertavan värinsä osalta. Rypäleinä on 60% malbec ja 40% pinot noir, tarhat sijaitsevat yli kilometrin korkeudessa Valle de Ucon rinteillä. Rypäleet on kerätty käsin. Maseraatio kuorikontaktissa on kestänyt tunnin ajan, ja hellävaraisen puristamisen jälkeen käyminen on tapahtunut hitaasti matalassa lämpötilassa.
IGTV-maistelu ja tekstitettynä Insta Stories löytyvät täältä Instagram-tililtäni, @riikkajv.

Tuoksu on yllättävän voimakas ja ensinuuhkaisulla siinä oli hyvin etäisesti rieslingin mieleen tuovaa petrolisuutta tai jopa hienoisesti vinyyliin viittaavaa aromia, ja jotain maanläheistä, josta en ihan saanut kiinni. Mansikan ja punaisen kirsikan aromeita nousee, myös kevyt ruusun tuoksu sekä hyvin hapanta sitruksisuutta. Tuoksultaan viini on huomattavasti intensiivisempi kuin esikuvansa Provencessa. Ainakin itse odotin tuon hennon värin perusteella kevyempää tuoksumaailmaa.
Myös maku yllättää intensiteetillään. Siinä on kitkerää sitrushedelmän kuoren vaaleaa osaa, ja maussa mansikkakin tuntuu hyvin happamalta. Ohella tuntuu valkoherukkaa ja raakaa karpaloa. Viinissä on rapsakan raikas rakenne, voimakas hapokkuus ja kunnon takapotku. Alkoholia on peräti 13,5%, ja sekin osaltaan voimistaa täyteläisyyden kokemusta. Jos pidät eteläranskalaisia roseita pliisuina, tai olet ehkäpä enemmän punaviinin kuin valkkarin tai roseen ystävä, tässä kokeilun arvoinen juoma!
Tämä ei olekaan mikään kepeä piknikhetken tissuttelujuoma, vaan kokonaisuudessa on voimaa joka kaipailee kumppanikseen voimakkaan makuista ruokaa. Tuottaja suosittelee savulohta, aasialaista ruokaa, grillikanaa ja kovia juustoja. Pyörähdinkin itse kalatiskillä hakemassa lohta savustuspönttöön. Yhdistelmä oli oikein toimiva, voisin kuvitella loimulohen toimivan vielä paremmin. Myös voimakkaan makuinen, aromaattinen mutta ei välttämättä tulinen aasialainen ruoka, jossa esimerkiksi inkivääriä, sitrusta ja yrttejä.
Susana Balbo Signature Rosé 2018 on Alkon tilausvalikoimassa, ja hintaa sillä on 20,13€
Viini on saatu näytekappaleena maahantuoja Arvid Nordquistilta.